Unit Price

Unit Price

12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ISO 17025 QUIZ INTERACTIVE

ISO 17025 QUIZ INTERACTIVE

12th Grade

15 Qs

Komparasi K13 dengan Kurikulum Merdeka

Komparasi K13 dengan Kurikulum Merdeka

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Penilaian Harian 2 Akuntansi

Penilaian Harian 2 Akuntansi

12th Grade

10 Qs

KJR practice round

KJR practice round

6th Grade - University

10 Qs

Religione induista

Religione induista

10th - 12th Grade

13 Qs

Factfulness

Factfulness

8th Grade - Professional Development

13 Qs

Ch 17 Quiz Resources for Global Trade

Ch 17 Quiz Resources for Global Trade

12th Grade

15 Qs

ORNAMENT KUE

ORNAMENT KUE

12th Grade

10 Qs

Unit Price

Unit Price

Assessment

Quiz

Social Studies

12th Grade

Medium

Created by

Lauren Litcofsky

Used 14+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three friends paid ​$21.75 to see a movie. How much did each ticket​cost?

$7.35
$7.55
$7.25
$7.40

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza

$82.50 per pizza

$5.50 per pizza

$6.50 per pizza

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?

$10.03 per ounce
$27.01 per ounce
$0.99 per ounce
$0.10 per ounce

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit price of the apple juice?

$0.032
$0.310
$0.013
$0.031

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?

$2.99
$0.85

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?