Multiply or Divide

Multiply or Divide

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Choose the Operation

Choose the Operation

4th - 5th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Fractions

Multiplying and Dividing Fractions

4th - 6th Grade

12 Qs

Multiply or Divide Word Problems (Keywords)

Multiply or Divide Word Problems (Keywords)

5th Grade

15 Qs

Should I multiply or divide?

Should I multiply or divide?

5th Grade

13 Qs

Week 21 Math Olympics -  Order of Operations

Week 21 Math Olympics - Order of Operations

5th Grade

10 Qs

Order of operations

Order of operations

3rd - 5th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Mixed Fractions

Multiplying and Dividing Mixed Fractions

5th Grade

13 Qs

How Would You Solve Me?

How Would You Solve Me?

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiply or Divide

Multiply or Divide

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

5.3.E, 5.3.G

Standards-aligned

Created by

Brandee Cole

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A can of peas weighs 14.5 ounces. A can of beans weighs 1.5 times as much as the can of beans. How many ounces does the can of beans weigh?

Multiply

Divide

Tags

5.3.E

5.3.G

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A bag of 12 tennis balls costs $10.56. What is the cost of each tennis ball?

multiply

divide

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Julio rode his bike 4.25 miles every day for 4 weeks. How many miles did Julio bike during this time?

step 1: multiply

Step 2: divide

step 1: add

step 2: multiply

Step 1: multiply

Step 2: multiply

Step 1 divide

Step 2: multiply

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Donald ran the same distance every day for 1 week. He ran a total of 12.18 miles. How many miles did Donald run each day?

Step 1: multiply

Step 2: divide

Step 1: add

Step 2: multiply

Step 1: multiply

Step 2: multiply

Step 1 divide

Step 2: multiply

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Stephen had a board that was 6.48 meters long. He cut the board into 9 pieces of equal length. What was the length of each piece in meters?

Multiply

Divide

Add

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

On Tuesday, 126 students each bought a fidget from the school store. On Friday, 213 students each bought a fidget from the school store too. Each fidget cost $1.54. What was the total amount of money spent on fidgets for Tuesday and Friday combined?

Step 1: add

Step 2: divide

Step 1: multiply

Step 2: multiply

Step 1: multiply

Step 2: divide

Step 1: add

Step 2: multiply

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A store sells 20 cans of cat food. Each can weighs 4.02 ounces. What is the total weight, in ounces, of the cans of cat food the store sells?

subtract

multiply

divide

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?