FBF3

FBF3

4th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th Grade Division Word Problems

4th Grade Division Word Problems

4th Grade

20 Qs

E-Learning Review 4

E-Learning Review 4

4th Grade

12 Qs

4th Grade Division

4th Grade Division

4th Grade

13 Qs

Math Review

Math Review

4th Grade

20 Qs

Multiplication (by 1 or 2 digits)

Multiplication (by 1 or 2 digits)

4th - 5th Grade

10 Qs

Review ~ NBT.6 (school net)

Review ~ NBT.6 (school net)

4th Grade

10 Qs

4th Grade Quarter 1 NC Check-In Review

4th Grade Quarter 1 NC Check-In Review

4th Grade

20 Qs

Divide whole numbers word problems (retake for L.9)

Divide whole numbers word problems (retake for L.9)

4th Grade

10 Qs

FBF3

FBF3

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Jessica Michalowski

Used 3+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 132 students that bought tickets to go on a hayride. If 7 people can fit in each truck at a time, what is the minimum number of trucks they'll need for everyone to go on the hayride at the same time?

18

19

6

20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store has 6,039 Halloween masks to place on their shelves. They are putting an equal number of masks on 8 shelves. Leftover masks will be placed on an empty shelf. How many masks are on the 8 full shelves?

754 masks

755 masks

753 masks

7 masks

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Allison and her 5 friends went to the Community Fall Festival. The ticket prices were $23 each. The friends spend a total of $80 at the concession stand. Which equation can be used to find the total amount of money Allison and her friends spent at the Fall Festival?

M = 6 + 23 + 80

M = 6 x 23 + 80

M = 6 x 23 - 80

M = 80-23 x 6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mia practiced her multiplication facts 28 minutes a day 4 times per week. How many minutes does Mia practice her multiplication facts in 6 weeks?

672

682

673

627

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A farmer has 26 employees. He pays each employee $410 per week. After paying his workers for one week, he has $162 left. How much money did the farmer have at first?

At first the farmer had $3,280.

$572

At first the farmer had $10,822.

$162

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Yael, Damian, Angel, and Jennifer bought 82 candy bars. They wanted to divide the candy evenly. How many candy bars would each kid get, and how many would be left over?

Each kid would get 20 candy bars and 2 would be left over.

Each kid would get 352 candy bars and none would be left over.

Each kid would get 22 candy bars and none would be left over.

Each kid would get 2 candy bars and 8 would be left over.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It took Julian three years to collect 20,413 aluminum cans to recycle. In the first year he collected 8,917 cans, and in the second year he collected 87,639 cans. Which equation can be used to find x, the number of cans Julian collected in the third year?

x = 25,413 - 8,917 - 7,639

x = 8,917 +7,639

x = 25,413 +8,917 + 7,639

x = 8,917-7,639

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?