Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Rates as Comparisons-NEW

Rates as Comparisons-NEW

6th Grade

12 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

6th - 7th Grade

13 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Mr Bartlett JVS

Used 3+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.

Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In a class, the ratio of boys to girls is 6:5. If there are 18 boys, how many girls are there?
11
24
12
15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Martin family's truck gets an average of 25 miles per gallon. Predict how many miles they can drive on 7 gallons. 
20
125
35
175

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marissa ran 11 miles in 2 hours. At this rate, how far can she run in 5 hours?

27 1/2 miles

10/11 miles

4 2/5 miles

22 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?