Proportionality Unit Test (7th Grade)

Proportionality Unit Test (7th Grade)

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Metric Units

Metric Units

4th - 7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships MTM Review

Proportional Relationships MTM Review

7th Grade - University

20 Qs

Scale Proportion

Scale Proportion

7th Grade - University

20 Qs

MSA Inv. 1

MSA Inv. 1

7th Grade

18 Qs

Benchmark Review

Benchmark Review

7th Grade

18 Qs

Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

Unit 3 Test Review 7.4d 7.4b 7.4e

7th Grade

22 Qs

Number Line Place Value

Number Line Place Value

4th Grade - University

20 Qs

Percents Unit Test

Percents Unit Test

7th Grade

20 Qs

Proportionality Unit Test (7th Grade)

Proportionality Unit Test (7th Grade)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

VALERIA KRASOVSKAYA

Used 2+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

3 mins • 5 pts

Marie purchased a $49.00 gift for a baby shower. She uses a coupon that offers 20% off. How much will Marie spend on the gift after the coupon?

Mathematical Equivalence

ON

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

A recipe for apple cider calls for 4 cups of apple juice and 3 cups of water. Which equation can be used to find x, the percent of apple juice in the recipe?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

3 mins • 5 pts

A local flower shop sells a dozen roses for $12.85. Based on this information, which of the following could be true?

A. $38.55 for four dozen roses

B. $64.25 for five dozen roses

C. $25.70 for 18 roses

D. $32.13 for two dozen roses

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

A box of cereal weighs 14 ounces and costs $2.66. What is the price per ounce of the cereal?

A. $0.14

B. $0.19

C. $0.21

D. $0.24

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

Romeo paid $380.75 in car repairs. The sales tax rate is 7.5%. Which of the following is a reasonable estimate for the total Romeo paid to repair his car?

A. $28.50

B. $410.00

C. $352.50

D. $442.00

6.

MATH RESPONSE QUESTION

3 mins • 5 pts

A piece of fabric measures 152.4 centimeters in length. One inch is equal to 2.54 centimeters. What is the length of the fabric in inches?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

3 mins • 5 pts

Which set of ratios below is NOT equivalent to 3:4?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?