
Frontloading- Unit Rates and Ratios
Quiz
•
•
Practice Problem
•
Easy
Heather Rushing
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
88 students for 4 classes
How many students per class? (unit rate)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Cullen paid $12.00 for 20 pencils. Alexa went to the same store and got 30 pencils. How much did she pay for them?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the ratio of flames to arms on the candle?
3:2
3:5
11/10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
9 questions
Fuerzas concurrentes
Quiz
•
11th Grade
15 questions
World Heritage Monuments
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
TRIAL DESMO 2021
Quiz
•
1st - 6th Grade
11 questions
Primary 2-Length
Quiz
•
2nd Grade
10 questions
KUIS PENGUKURAN BERAT DAN SUDUT
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Cultura Geral
Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Funciones multivariables
Quiz
•
University
15 questions
ENZIMAS
Quiz
•
1st Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
