Word Problems #2
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Medium
Angelica Morales
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Khyan will deliver a total of 264 cases of water to 8 different teachers today. He will deliver the same number of cases to each teacher. How many cases of water will Khyan deliver to each teacher?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A football team sold car wash tickets for $8. The team sold a total of 459 tickets. How much money did the team collect for selling tickets?
$3,272
$3,672
$467
$637
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mrs. Cruz painted a mural in the library, the cafeteria, and the main hallway of Zia Elementary. If she was paid $2,480 to paint each mural, how much was she paid in all?
$7,410
$7,470
$7,440
$7,240
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kristine has a $10 bill to spend at a book fair. She buys one book for $4.95, two bookmarks for $0.65 each, and a key chain for $1.85. How much change should Kristine receive from her $10 bill?
$2.55
$2.10
$3.45
$1.90
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
0.4 ; 0.39 ; 0.42 ; 0. 5
0.4 ; 0.5 ; 0.39 ; 0.42
0.39 ; 0.4 ; 0.42 ; 0.5
0.5 ; 0.42 ; 0.4 ; 0.39
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ms. Nicholson is buying 2 new chromebooks for the classroom. The price of each chromebook is $259. What is the total price of the chromebooks?
$408
$418
$508
$518
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sal made 24 cupacakes to sell at his bakery. He sold all of the cupcakes that he made. Sal made a list about what he did.
- Price paid for the ingredients: $31.62
- Price paid for the paper liners: $5.08
- Selling price for EACH cupcake: $3
What was Sal's profit from selling all 24 cupcakes?
$35.30
$36.70
$35.03
$23.54
Similar Resources on Wayground
11 questions
Operaciones con decimales
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Matemática_unidades de medida
Quiz
•
4th Grade
11 questions
القواسم والمضاعفات
Quiz
•
4th Grade
10 questions
The math quizz for year 3
Quiz
•
2nd - 4th Grade
10 questions
Measurement and Data
Quiz
•
4th Grade
10 questions
sumas sin llevar para preescolar
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Addition & Subtraction- Fractions
Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
ΔΕΚΑΔΙΚΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ- Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value and Rounding
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping
Quiz
•
4th Grade
7 questions
Compare and Classify Quadrilaterals
Lesson
•
2nd - 4th Grade
18 questions
Factors and Multiples 1
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
