Unit 6.2 Quizizz

Unit 6.2 Quizizz

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Assessment

Unit 3 Assessment

6th Grade

10 Qs

Proportions E MASTERY ASSESSMENT

Proportions E MASTERY ASSESSMENT

6th - 9th Grade

14 Qs

Ratios Quiz

Ratios Quiz

6th - 8th Grade

10 Qs

3-2 Find GCF and LCM

3-2 Find GCF and LCM

6th Grade

10 Qs

Ratios Unit

Ratios Unit

6th Grade

10 Qs

Ratios - Quiz

Ratios - Quiz

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

10 Qs

Find GCF & LCM

Find GCF & LCM

6th Grade - University

20 Qs

Unit 6.2 Quizizz

Unit 6.2 Quizizz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Jeffery Odom

Used 8+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a unit rate?

a comparison of two values that are the same

a comparison of two value that are different

two equivalent proportions

a rate with a second quantity of 1 unit

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which operation do you use when scaling down ?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which operation do you use when scaling up ?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

The owner of a city parking garage uses a rate table so that he can look up the parking charges quickly.

What is the unit rate?

$4.50 per hour

$6.75 per hour

$5.25 per hour

$7.50 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?

109 words

411 words

714 words

102 words

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?