Expression Test

Expression Test

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Independent Living

Independent Living

9th - 12th Grade

27 Qs

Chapters 4-1 and 4-2 Student Unit Grown

Chapters 4-1 and 4-2 Student Unit Grown

KG - University

20 Qs

Unit 1: World Geography

Unit 1: World Geography

12th Grade

21 Qs

Plurals and Possessives M7W2D3

Plurals and Possessives M7W2D3

4th Grade

20 Qs

SIM PRACTICE

SIM PRACTICE

7th Grade

22 Qs

Typography Review

Typography Review

9th - 12th Grade

20 Qs

Expression Test

Expression Test

Assessment

Quiz

others

Medium

Created by

Jennifer Woodlief

Used 2+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does the term "squared" mean?
Multiply by 2
Divide by 2
Multiplied by itself two times
Add 2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The temperature in Rochester, New York on a cold night was 13°F. By morning a cold front had come in and the temperature was -4°F. What was the difference between the nighttime and the morning temperature?
17°
13°

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A mathematical phrase that contains a variable or a combination of variables, numbers, and/or operations is called what?
Expression
Equation
Term
Variable
Coefficient

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A symbol, usually a letter, used to represent an unknown quantity is called what?
Expression
Equation
Term
Variable
Coefficient

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

True or False? When solving any equation, in order to keep it balanced, what you do to one side of the equation, you must do to the other side of the equation.
True
False

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom descended 1500 feet in his airplane. He then ascended 2500 feet and remained at that altitude. If the initial altitude was 20,000 feet, what is Tom's altitude now?
24,000 feet
4,000 feet
21,000 feet
19,000 feet

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jane bought one fourth of a pound of candy for $1.25. How much will two pounds of candy cost?
$7.50
$5.00
$10.00
$2.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?