Unit 3: Ratios, Rates, & Proportions

Unit 3: Ratios, Rates, & Proportions

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 7 Chapter 5 Test

Math 7 Chapter 5 Test

KG - University

17 Qs

Grammar Q4 W5 D4

Grammar Q4 W5 D4

1st - 5th Grade

14 Qs

Would you eat gas station sushi???

Would you eat gas station sushi???

KG - University

15 Qs

5.Q4.W4 Math Quiz: Friday

5.Q4.W4 Math Quiz: Friday

KG - University

13 Qs

Day 6

Day 6

KG - University

12 Qs

04/0-Warm Up

04/0-Warm Up

6th - 8th Grade

15 Qs

Math Benchmark Trimester 1

Math Benchmark Trimester 1

KG - University

12 Qs

Percents - Study Questions!

Percents - Study Questions!

6th - 8th Grade

17 Qs

Unit 3: Ratios, Rates, & Proportions

Unit 3: Ratios, Rates, & Proportions

Assessment

Quiz

others

Medium

Created by

Katherine Culverson

Used 11+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image
Which ratio could be used to compare the number of triangles to the number of squares in the pattern?
7:5
5:7
5:12
7:12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Media Image
Which ratio could be used to compare the number of squares to the total number of shapes?
7:5
5:7
7:12
12:7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 6 pts

A man mixed 2 teaspoons of sugar into his large coffee but then added one more teaspoon of sugar because it was not sweet enough. What is the ratio of teaspoons of sugar to one large coffee?
3:1
2:1
1:3
1:2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 6 pts

A 5-pound bag of cat food costs $11.25. What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
$0.44 per poind
$2.25 per pound
$6.25 per pound
$56.25 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 6 pts

Three pounds of fish costs $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?
$4.99
$11.97
$14.97
$44.91

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 6 pts

Bill drove 315 miles in 7 hours, Alisha drove 235 miles in 5 hours, and Joanne drove 414 miles in 9 hours. Which person drove at an average speed of 47 miles per hour?
Alisha
Joanne
Bill
Both Joanne and Bill

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 6 pts

Which pair of ratios is NOT proportional?
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?