Unit 5 review (multiplying and dividing decimals)

Unit 5 review (multiplying and dividing decimals)

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

iReady Lesson 28 and 29 Review

iReady Lesson 28 and 29 Review

3rd Grade - University

13 Qs

Whodiddity Whatiddity

Whodiddity Whatiddity

5th Grade

12 Qs

Metric Measures

Metric Measures

5th Grade - Professional Development

15 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th - 6th Grade

10 Qs

Metric Units of Weight

Metric Units of Weight

5th Grade - University

10 Qs

Decimal Operations

Decimal Operations

5th Grade

14 Qs

Multiplying Decimals 5th grade

Multiplying Decimals 5th grade

5th Grade

10 Qs

Kilograms and Grams

Kilograms and Grams

4th - 6th Grade

13 Qs

Unit 5 review (multiplying and dividing decimals)

Unit 5 review (multiplying and dividing decimals)

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Cecelia Bradley

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cafeteria used 95 kilograms of beans to make 2 batches of chili. What quantity of beans went into each one?

Mathematical Equivalence

ON

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Dustin's science class weighed 5 identical rocks on a scale. The combined weight of the rocks was 6.4 kilograms. What was the weight of each rock?

12.8

1.28

128

0.128

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Jeric bought a package of 3 tennis balls. The total weight of the tennis balls was 7.8 ounces. How much did each tennis ball weigh? Click both correct answers.

0.26

2.60

.26

2.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Xavior's family eats 8.1 pounds of cereal each week. How many pounds of cereal will his family eat in 11 weeks?

88.1
97.2
105.3
89.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Aaron placed 8 weights on a scale during science class. If each weight weighed 0.3 grams, what did the scale read?

2.4 grams

.24 grams

3.2 grams
0.24 grams

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Addie wants to buy 7 packs of stickers for 12.92 each. How much money will she spend on the stickers?

82.44

70.94

0
90.44

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Wyatt bought 16 rolls of paper towels. He got 950 meters of paper towels in all. How many meters of paper towels were on each roll?

56.254

62.5
65.75
59.375

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics