Rates - Quiz

Rates - Quiz

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Time Quiz

Time Quiz

2nd Grade

10 Qs

Chapter 6: Converting Units of Measurement

Chapter 6: Converting Units of Measurement

6th Grade

18 Qs

Motion Quiz

Motion Quiz

3rd Grade

15 Qs

Hidden Figures Quiz

Hidden Figures Quiz

KG - University

12 Qs

Wheels and tyres

Wheels and tyres

KG - University

15 Qs

Titanic Vocabulary

Titanic Vocabulary

KG - University

12 Qs

Would you eat gas station sushi???

Would you eat gas station sushi???

KG - University

15 Qs

Rates - Quiz

Rates - Quiz

Assessment

Quiz

others

Hard

Created by

Timothy Crosby

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

30 sec • Ungraded

First Name

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

30 sec • Ungraded

Last Name

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Duane can do 46 pull-ups in two minutes. Find the rate.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

2. How long will it take the camera to snap 6 pictures?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

3. How many pictures can be snapped within a 36-second period?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

4. A baker’s dozen (13) of cookies is on sale for $4.94. How much does each cookie cost?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

5. The NFL regulation extra point is kicked 15 yards from the goal line. How many inches away from the goal line is the extra point kick?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?