Decimal Division quiz

Decimal Division quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

5th Grade

15 Qs

Multiplying Decimals 5.3E

Multiplying Decimals 5.3E

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

5th Grade Math review

5th Grade Math review

5th Grade

10 Qs

Multiplication and Division of Decimals Word Problems

Multiplication and Division of Decimals Word Problems

5th Grade

15 Qs

Dividing Decimal by a Decimal

Dividing Decimal by a Decimal

5th Grade

6 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

10 Qs

Decimal Division quiz

Decimal Division quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Ryan Falco

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is 2.38 ÷ .02?

11.9

119

1.19

.119

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the quotient of 34.32 ÷ .01 is

343.2

3432

3.432

34.32

3.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

The answer to a division equation is the ​ ​ (a)  

quotient
divisor
dividend
remainder
product
sum
numerator
denominator

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The combined weight of all 14 of Mr. Falco's chickens is 23.66 pounds. If each chicken is the same weight, what is the weight of each chicken?

1.69 pounds
2.34 pounds
3.45 pounds
0.98 pounds

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

7.8 ÷ .01 is the same as

multiplying 7.8 x 10

multiplying 7.8 x 100

dividing 7.8 by 100

multiplying 7.8 by .01

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Fry went to the comic book store with $8.00. If comic books cost 2.75 each, how many comic books was he able to buy?

4
3
2
1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Dr. Zoidberg and his 3 friends decided to split an order of fried calamari at dinner. If the calamari cost $6.75 and each friend split the cost equally. Which statement is correct?

3 friends split the cost of the calamari equally, and paid $2.25 each.

4 friends split the cost of the calamari equally, and paid about $1.68 each.

The cost of the calamari was split, which means 2 people paid for about $3.37 each, and the other two paid $3.37 each.

This is impossible Mr. Falco, because you can't divide $6.75 by 4.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?