Cumulative Assessment

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Rebecca Rutz
Used 3+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 9 pts
The table shows the costs of different amounts of bananas at a local grocery store.
Which equation represents y, the cost of purchasing x pounds of bananas at the grocery store?
y = x + 1.08
y = x + .54
y = 1.08x
y = 0.54x
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.b
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 9 pts
A student creates a scale drawing of a park, where 12 miles = 3 inches on a map. If a trail in the park is 16 miles long, how long is the trail on the map, in inches?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.G.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 9 pts
The total amount of tomatoes a tomato plant produces,t, in s seasons can be represented by the equation t = 55s. What is the constant of proportionality of the equation?
110
55
27.5
13.75
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.b
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 9 pts
The total number of plants harvested by a farmer is proportional to the amount of time the farmer spends harvesting plants. If the farmer harvests 10 plants in 25 minutes, which equation represents the total number of plants, p, the farmer harvests in t minutes?
p = 0.04t
p = .25t
p = 0.4t
p = 2.5t
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.c
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 9 pts
An artist creates a scale drawing of the outline of a mural using a scale of 1 inch =2.5 feet, as shown.
What is the actual area of the mural?
81 square feet
162 square feet
405 square feet
466 square feet
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.G.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 9 pts
The graph can be used to model the proportional relationship between the number of movie theater tickets purchased, x, and the total cost, in dollars, y.
Which statement about the proportional relationship is true?
The point (1,4.25) represents the total cost for purchasing 1 ticket is $4.25.
The point (2,10.25) represents the total cost for purchasing 2 tickets is $10.25.
The point (16,4) represents the total cost for purchasing 4 tickets is $16.00.
The point (25,6) represents the total cost for purchasing 6 tickets is $25.00.
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2.d
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 9 pts
The total cost to order a jar of honey online includes a cost per jar of honey ordered and a shipping cost per jar of honey ordered.
Each jar of honey costs $13.25.
The cost of shipping is $2.25 per jar.
Which statement is true?
The total cost is not proportional to the number of jars of honey ordered because the cost of shipping causes the total cost per jar of honey ordered to vary.
The total cost is not proportional to the number of jars of honey ordered because the total cost per jar of honey ordered does not vary.
The total cost is proportional to the number of jars of honey ordered because $13.25 is the total cost of each jar of honey ordered.
The total cost is proportional to the number of jars of honey ordered because $15.50 is the total cost of each jar of honey ordered.
Tags
CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Markup and Markdown

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
24-25 Geometry Mid-Unit Analysis Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Write an equation from a situation

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Grade 7: Math Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Operations with Decimals

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Surface Area of Prisms and Pyramids

Quiz
•
7th Grade
15 questions
U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade