Chapter 6 Practice - Multiplying Decimals

Chapter 6 Practice - Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Decimals by 10 100 and 1000

Multiplying and Dividing Decimals by 10 100 and 1000

5th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems: Adding and Subtracting in Real Life

Decimal Word Problems: Adding and Subtracting in Real Life

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Variables: Interpret & Verify Your Answers

Real-Life Variables: Interpret & Verify Your Answers

5th Grade - University

10 Qs

Addition and Subtraction of Decimals

Addition and Subtraction of Decimals

4th - 5th Grade

10 Qs

Decimal Addition and Subtraction

Decimal Addition and Subtraction

5th Grade

15 Qs

Grade 3 Multiplication: Factors and Arrays Challenge

Grade 3 Multiplication: Factors and Arrays Challenge

3rd Grade - University

10 Qs

Fraction/ Decimal Word Problems

Fraction/ Decimal Word Problems

4th - 8th Grade

12 Qs

Add and Multiplication

Add and Multiplication

4th - 5th Grade

10 Qs

Chapter 6 Practice - Multiplying Decimals

Chapter 6 Practice - Multiplying Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Carolyn Diederich

Used 3+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael went to a store to buy 5 apples. If each apple costs $4.31, which is the best estimate of how much Michael will spend?

$15

$20

$25

$23

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jackson bought 3.5 pounds of apples and each pound cost him 6 dollars. How much did he spend in total?

36

20

24

21

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael bought 8 apples and each apple costs $0.9. How much did Michael spend in total?

$720

$72

$7.2

$0.72

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Aria is buying 6 apples, each costing $2.7. How much will she pay in total?

$19

$18

$16.2

$12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ethan has 4.5 dollars and he wants to buy some candies. Each candy costs 8 dollars. How much will Ethan need in total to buy the candies?

36

40

32

42

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael went to a store to buy 7 items each costing $3.21. Which is the best estimate of how much Michael will spend?

$20

$25

$21

$23

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Hannah has 5 apples and she wants to give 0.8 of them to Aria. How many apples will Aria get?

4

5

3.5

4.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?