Unit Rate and Speed
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
April Simpson
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the cost for 5 ounces of yogurt if $2.50, what is the cost of 1 ounce of ice cream?
$0.50
$1.50
$2.00
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.80
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sam buys 5 pounds of meat for $5.50. How much did he pay for each pound?
$ 0.50 per pound
$ 0.55 per pound
$ 1.00 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
This is an example of :
unit
quantity
equivalent ratio
mass
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Another name for equivalent ratios could be:
unit
rate
quantity
equivalent fractions
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jen rides her bike 15 miles in two hours. Her speed in miles per hour would be:
5 miles per hour
7.5 miles per hour
10 miles per hour
15 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Circumference, Diameter and Radius
Quiz
•
6th Grade
15 questions
四年级数学 整数与运算
Quiz
•
4th - 6th Grade
7 questions
Transformar
Quiz
•
1st - 10th Grade
12 questions
Multiplication table جدول ضرب 10
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
Graphiques
Quiz
•
4th - 9th Grade
13 questions
Znaky dělitelnosti 2
Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
UNSA notables
Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
REGLA DE 3 Y PORCENTAJES
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
