CBA 3 Part 1 Re-Take

CBA 3 Part 1 Re-Take

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rational Numbers: 7.2A, 7.3A, 7.3B

Rational Numbers: 7.2A, 7.3A, 7.3B

7th Grade

17 Qs

Solve Proportions 74B

Solve Proportions 74B

7th - 8th Grade

15 Qs

Data Interpretation/Graphs, Charts, and Diagrams Test

Data Interpretation/Graphs, Charts, and Diagrams Test

6th - 12th Grade

15 Qs

Unit 1 Test A Review

Unit 1 Test A Review

7th Grade

14 Qs

Word Problems All Operations Rational Numbers

Word Problems All Operations Rational Numbers

7th Grade

16 Qs

Dependent and Independent Variables

Dependent and Independent Variables

6th - 8th Grade

15 Qs

8th Grade 2.4 Solving Equations with Variable on both sides

8th Grade 2.4 Solving Equations with Variable on both sides

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

6th - 8th Grade

15 Qs

CBA 3 Part 1 Re-Take

CBA 3 Part 1 Re-Take

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 7.NS.A.3, 7.NS.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Griselda Villegas

Used 8+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Courtney got 56 out of 75 correct on a test. What is the best estimate of the percent Courtney got correct?

64%

75%

85%

117%

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Fidel had $217.18 in his checking account until the end of the month. Fidel wrote a check for $357.42. How much money does Fidel now have in his checking account?

$0

-$140.24

$140.24

-$357.42

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Jessica went to the grocery store and purchased a box of cereal for $3.75, milk for $1.50, and bread for $2.25.

She paid with a $20.00 bill.

How much change did Jessica receive?

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

23 mi

35 mi

Tags

CCSS.7.NS.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

$72.00

$96.00

$48.00

$45.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Ms. Blankenship had $80 to purchase school supplies for her class. She bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.40, and each box of crayons cost $0.59.

How much money did Ms. Blankenship have left after these purchases?

$16.32

$18.88

$63.68

$35.20

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?