Unit 3 Assessment Review

Unit 3 Assessment Review

4th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review Week 4

Review Week 4

2nd - 4th Grade

10 Qs

Math Quiz

Math Quiz

4th Grade

9 Qs

2 digit by 1 digit multiplication word problems

2 digit by 1 digit multiplication word problems

3rd - 5th Grade

10 Qs

3rd 9 Weeks Quick Review

3rd 9 Weeks Quick Review

1st - 5th Grade

13 Qs

Multiplying and Dividing by 2's and 5's

Multiplying and Dividing by 2's and 5's

2nd - 4th Grade

15 Qs

TCAP Math Practice (Item Release 2018-19)

TCAP Math Practice (Item Release 2018-19)

4th Grade

18 Qs

Multiplication and Division

Multiplication and Division

4th Grade

15 Qs

2-digit  by 1-digit multiplication

2-digit by 1-digit multiplication

3rd - 4th Grade

16 Qs

Unit 3 Assessment Review

Unit 3 Assessment Review

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Christy M Woodard

Used 41+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Michael cuts grass for 18 friends. If each yard takes him 72 minutes, how many minutes does Michael spend cutting the grass for his 18 friends?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Stacy buys 8 cartons of eggs to make brownies. Each carton has 12 eggs. Stacy uses 5 eggs to make each pan of brownies. How many pans of brownies can Stacy make?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Stacy buys 8 cartons of eggs to make brownies. Each carton has 12 eggs. Stacy uses 5 eggs to make each pan of brownies. How many eggs will Stacy have left over?

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Marley buys 4 pencils and 6 erasers at Walmart. The pencils cost $3 each and the erasers cost $2 each. Which equations can be used to find how many dollars, d, Marley spends at Walmart? Choose 2 correct answers.

d = (4+3) x (6+2)

d = (4x3) + (6x2)

d = (4x6) + (3x2)

d = (2x6) + (3x4)

d = (2+6) x (3+4)

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Jack's dad drives 2,016 miles on a business trip. It takes him 4 days. He drives the same number of miles each day. How many miles does he drive each day?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?