L5_DOL_11-27-23_Math 3rd

L5_DOL_11-27-23_Math 3rd

3rd Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd Grade

10 Qs

Christmas Problem Solving

Christmas Problem Solving

3rd Grade

8 Qs

regrouping

regrouping

2nd - 5th Grade

10 Qs

Subtraction Word Problem

Subtraction Word Problem

3rd Grade - University

10 Qs

Word Problems

Word Problems

3rd - 5th Grade

10 Qs

Math Problem of the Day

Math Problem of the Day

2nd - 4th Grade

10 Qs

Regrouping

Regrouping

2nd - 3rd Grade

10 Qs

Let's Divide Them Up!

Let's Divide Them Up!

3rd Grade

10 Qs

L5_DOL_11-27-23_Math 3rd

L5_DOL_11-27-23_Math 3rd

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Eva Malone

Used 3+ times

FREE Resource

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 4 pts

There are two different vegetables in a garden. 


  • There are 6 rows that have 7 cabbage plants in each row. 

  • There are 39 carrots plants. 


How many vegetable plants are there in the garden?


A. 42

B. 81

C. 46

D. 52

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 4 pts

Mrs. Evans had 4 trays of cookies. Each tray had 9 cookies. She sold 17 of these cookies. How many cookies did Mrs. Evans have left?

  1. 21

  1. 36

  1. 19

  1. 17

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 4 pts

Lisa played a game 7 times. Each time she played, she threw 5 blue balls and 4 red balls at a target. What was the total number of balls Lisa threw at the target?

A. 63

B. 55

C. 16

D. 33

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 4 pts

A bakery sells boxes of doughnuts by the dozen (12). They also sell muffins in packs of 6. Matthew's mom bought 1 box of doughnuts and 3 packs of muffins for him to share with his soccer team. How many total doughnuts and muffins did Matthew's mom buy? Use the RDW to show your solution.

30

25

40

45

5.

OPEN ENDED QUESTION

5 mins • 4 pts

Hannah has $500. She buys a camera for $435 and 4 other items for $9 each. Now Hannah wants to buy speakers for $50. Does she have enough money to buy the speakers? Explain your solution.

Evaluate responses using AI:

OFF