Proportionality Quiz

Proportionality Quiz

7th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional

Proportional

7th - 8th Grade

18 Qs

Unit 3: Percents Test Review

Unit 3: Percents Test Review

7th Grade

18 Qs

Percentages Study Guide Review

Percentages Study Guide Review

7th Grade

20 Qs

Comparing Quantities

Comparing Quantities

7th Grade

22 Qs

Math 7 EOY Review

Math 7 EOY Review

7th - 8th Grade

20 Qs

Ratio and proportion quiz!

Ratio and proportion quiz!

5th Grade - University

20 Qs

Comparing and Scaling Common Assessment

Comparing and Scaling Common Assessment

6th - 7th Grade

20 Qs

Percent Proportion and Percent Equation

Percent Proportion and Percent Equation

7th Grade

20 Qs

Proportionality Quiz

Proportionality Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Phoebe Duggan

Used 1+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. O'Conner plans to make 2 batches of banana pudding for every 9 people attending. If 72 people will attend the Fourth of July party, how many batches does Mrs. O'Conner need to make?

48

16

36

54

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, put a check mark next to any true statement below.

The gear rotates 48 times in 90 seconds.

The gear rotates 32 times in one minute.

The gear rotates 24 times in 60 seconds.

The gear rotates 16 times in 30 seconds.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A dolphin jumps 54 times in a 6-hour period. At this rate, how many jumps would be expected in a 2-hour period?

27

36

18

9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the missing value. 7/8= x/28.8

N = 7

N = 25.2

N = 28.8

N = 8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michaela spent $234 preparing for a party with 18 guests. Each guest costs the same amount of money. How many guests could attend a party that cost $104 to prepare?

8

10

12

6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A package of 12 cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

$0.84

$0.72

$0.63

$0.57

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Use the model below to determine the fraction, decimal, and percent that the shaded portion represents.

fraction: 1/4, decimal: 0.25, percent: 25%

fraction: 3/20, decimal: 0.15, percent: 15%

fraction: 1/2, decimal: 0.5, percent: 50%

fraction: 3/4, decimal: 0.75, percent: 75%

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?