5 tickets for $164. Find the unit rate: (a)
Applied 3/4 Unit Rate Post Test

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Aubrey Larson
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
DROPDOWN QUESTION
5 mins • 1 pt
2.
DROPDOWN QUESTION
5 mins • 1 pt
7 Dolls for $49.50. Find the unit rate. (a)
3.
DROPDOWN QUESTION
5 mins • 1 pt
6 pounds of turkey for $36.50. Find the unit rate: (a)
4.
DROPDOWN QUESTION
5 mins • 1 pt
Ryan drove 60 miles in 2 hours. What is the unit rate? (a)
5.
DROPDOWN QUESTION
5 mins • 1 pt
476 miles in 8 hours. Write as a unit rate: (a)
6.
DROPDOWN QUESTION
5 mins • 1 pt
It costs $31.20 for 15 gallons of gas. What is the unit rate? (a)
7.
DROPDOWN QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 680 calories in 6 muffins. What is the unit rate? (a)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ch. 1 Ratios and Proportional Reasoning Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade