CBA #3 Review

CBA #3 Review

4th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction Multiplications

Fraction Multiplications

4th Grade - University

20 Qs

Division

Division

4th Grade

20 Qs

Fractions of Wholes or Sets

Fractions of Wholes or Sets

4th Grade - University

20 Qs

3rd Grade Fractions STAAR Review

3rd Grade Fractions STAAR Review

3rd - 4th Grade

24 Qs

5th grade math word problems almost done!

5th grade math word problems almost done!

4th - 7th Grade

22 Qs

Chapter Vocabulary 6

Chapter Vocabulary 6

4th Grade

16 Qs

Input Output Tables TEKS 4.5B

Input Output Tables TEKS 4.5B

4th Grade

20 Qs

Multiply by two-digits

Multiply by two-digits

4th - 5th Grade

20 Qs

CBA #3 Review

CBA #3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Amanda Garrett

Used 4+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation could be used to represent this problem situation?

Ali's mother spent an equal amount of money on school supplies for Ali and her 3 brothers. Her mother spent a total of $360. How much did Ali's mother spend on each child?

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 2 pts

Media Image

Mr. Grady arranged his 72 music students into 3 equal rows for the winter concert. The array shows how he arranged his students.

Which of these show another way Mr. Grady can represent his students?

*Select TWO correct answers.*

Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The Fantastic Pen Company produced three batches of pens in one 7-hour day.

The first batch contained 2,500 pens.

The second batch contained 3,000 pens.

The third batch contained 2,753 pens.

The company produces an equal number of pens every hour.

How many pens were produced each hour during the day?

1,214 pens

1,179 pens

1,170 pens

768 pens

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A sign at the store shows that five pairs of pants cost $195. Each pair of pants cost the same amount.

What is the cost of one pair of pants?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which picture represents one whole using fifths?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Two baking clubs decided to prepare cupcakes for a charity event. Each club baked 270 cupcakes and packed them in boxes of 9.

How many total boxes did they prepare for the event?

60 boxes of cupcakes

30 boxes of cupcakes

600 boxes of cupcakes

50 boxes of cupcakes

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Albany is hosting a bike marathon that lasts 4 days. Each day the bike riders travel the same distance.


Which diagram best represents the fractional parts of the race that the bike riders traveled in 3 days?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics