Unit 7 Review

Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Jessica Ross
Used 6+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
There were 21 adults and 42 children at a picnic. They sat at picnic tables in equal groups of 9. How many picnic tables were used?
8
7
9
6
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Sam buys 3 packs of markers and a shirt for $24. The shirt costs $6. If each pack of markers has the same amount, what is the price of 1 pack of markers?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Cora needs to sell 54 candy bars to get on the party bus. She has already sold 7 boxes of 5 candy bars. How many more candy bars does Cora need to sell?
10
19
66
35
Tags
CCSS.2.OA.C.4
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Deanna is installing shelves and she has 36 screws. Each shelf requires 4 screws. She drew the following diagram to help her figure out how many shelves she can install. How many shelves can Deanna install before running out of screws?
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The array below represents the equation 4 × 6 = 24. Choose the strip diagram that also represents the equation 4 × 6 = 24.
Tags
CCSS.4.NBT.B.5
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Reggie wanted to make a collage, so he started covering the rectangular rug in his living room with square sheets of paper. What is the total area of the rug, in square sheets of paper?
Tags
CCSS.3.MD.C.5A
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Levi's bathroom floor is completely covered in tile squares. Each tile square covers 1 square foot of the floor. There are 8 rows with 16 unit squares in each row. What is the area of the bathroom floor in square units?
Tags
CCSS.3.MD.C.6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multiplication and Division Word Problems for 3rd Graders

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Multiplication Word Problems: Fun with Numbers!

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
2nd 9 wks review

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
3rd Grade Multiplication & Division: Fun Challenges!

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Grade 3: Fun with Multiplying and Dividing Numbers!

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Review 1

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
multiplicaiton

Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Multiplication in Action: Fun Word Problems for 3rd Graders

Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Addition and Subtraction facts

Quiz
•
1st - 3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Number Words Challenge

Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
3.2A place value quiz

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
0 and 1 Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
Place Value to Millions

Quiz
•
2nd - 5th Grade