Unit Rate Mastery Check Study Guide

Unit Rate Mastery Check Study Guide

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Rates A

Ratios & Rates A

5th - 8th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th - 9th Grade

14 Qs

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratios Proportions

Ratios Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

C.R.O.C.

C.R.O.C.

7th Grade

12 Qs

Unit Rate Mastery Check Study Guide

Unit Rate Mastery Check Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Aimee Tait

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate if there are 2025 Calories in 9 servings?

220 calories per serving

225 calories per serving

2034 calories per serving

18225 calories per serving

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sara ran a 26-km race in 3.25 hours at a constant rate. At what rate did she run the

race?

84.5 km/hr

22.75 km/hr

29.25 km/hr

8 km/hr

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate of $3.75 for 5 pens?

$18.75 per pen

$3.75 per pen

$1.75 per pen

$0.75 per pen

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kentucky Market is having a sale on Takis, selling 5 bags for $2. What is the cost of one

bag at the sale price?

$2.50

$10

$0.40

$0.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

2 miles per hour

3 miles per hour

4 miles per hour

32 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The costs of different sizes of bottled sports drinks are shown. Which size bottle costs

the least per ounce?

8 oz. for $0.72

16 oz. for $1.28

24 oz. for $2.04

32 oz. for $2.24

8 oz. bottle

16 oz. bottle

24 oz. bottle

32 oz. bottle

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?