Unit Rate Mastery Check Study Guide

Unit Rate Mastery Check Study Guide

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates Ratios and Proportional Relationships

Rates Ratios and Proportional Relationships

7th Grade - University

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

7 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th - 9th Grade

14 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit rate as constant of proportionality

Unit rate as constant of proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Mastery Check Study Guide

Unit Rate Mastery Check Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Aimee Tait

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate if there are 2025 Calories in 9 servings?

220 calories per serving

225 calories per serving

2034 calories per serving

18225 calories per serving

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sara ran a 26-km race in 3.25 hours at a constant rate. At what rate did she run the

race?

84.5 km/hr

22.75 km/hr

29.25 km/hr

8 km/hr

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

What is the unit rate of $3.75 for 5 pens?

$18.75 per pen

$3.75 per pen

$1.75 per pen

$0.75 per pen

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kentucky Market is having a sale on Takis, selling 5 bags for $2. What is the cost of one

bag at the sale price?

$2.50

$10

$0.40

$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

2 miles per hour

3 miles per hour

4 miles per hour

32 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The costs of different sizes of bottled sports drinks are shown. Which size bottle costs

the least per ounce?

8 oz. for $0.72

16 oz. for $1.28

24 oz. for $2.04

32 oz. for $2.24

8 oz. bottle

16 oz. bottle

24 oz. bottle

32 oz. bottle

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?