Unit Rate Mastery Check Study Guide

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Aimee Tait
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate if there are 2025 Calories in 9 servings?
220 calories per serving
225 calories per serving
2034 calories per serving
18225 calories per serving
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sara ran a 26-km race in 3.25 hours at a constant rate. At what rate did she run the
race?
84.5 km/hr
22.75 km/hr
29.25 km/hr
8 km/hr
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate of $3.75 for 5 pens?
$18.75 per pen
$3.75 per pen
$1.75 per pen
$0.75 per pen
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kentucky Market is having a sale on Takis, selling 5 bags for $2. What is the cost of one
bag at the sale price?
$2.50
$10
$0.40
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
2 miles per hour
3 miles per hour
4 miles per hour
32 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The costs of different sizes of bottled sports drinks are shown. Which size bottle costs
the least per ounce?
8 oz. for $0.72
16 oz. for $1.28
24 oz. for $2.04
32 oz. for $2.24
8 oz. bottle
16 oz. bottle
24 oz. bottle
32 oz. bottle
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Units of Measurements

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates and Proportions: 6th Grade Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Review Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Ratio Story Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade