What is the unit rate if there are 2025 Calories in 9 servings?
Unit Rate Mastery Check Study Guide

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Aimee Tait
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
220 calories per serving
225 calories per serving
2034 calories per serving
18225 calories per serving
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sara ran a 26-km race in 3.25 hours at a constant rate. At what rate did she run the
race?
84.5 km/hr
22.75 km/hr
29.25 km/hr
8 km/hr
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate of $3.75 for 5 pens?
$18.75 per pen
$3.75 per pen
$1.75 per pen
$0.75 per pen
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kentucky Market is having a sale on Takis, selling 5 bags for $2. What is the cost of one
bag at the sale price?
$2.50
$10
$0.40
$0.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
2 miles per hour
3 miles per hour
4 miles per hour
32 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The costs of different sizes of bottled sports drinks are shown. Which size bottle costs
the least per ounce?
8 oz. for $0.72
16 oz. for $1.28
24 oz. for $2.04
32 oz. for $2.24
8 oz. bottle
16 oz. bottle
24 oz. bottle
32 oz. bottle
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios and Rates Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates and Proportions: 6th Grade Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios & Rates A

Quiz
•
5th - 8th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Proportionality: Ratios and Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratio Story Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade