Unit Rate from Graphs
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Shane Settle
Used 72+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
$1.50 per pound
$4.00 per pound
$6.00 per pound
$12.00 per pound
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
12 passengers per bus
24 passengers per bus
36 passengers per bus
48 passengers per bus
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
15 students per classroom
30 students per classroom
45 students per classroom
60 students per classroom
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
21 sit-ups per minute
42 sit-ups per minute
63 sit-ups per minute
84 sit-ups per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
8 crayons per box
12 crayons per box
20 crayons per box
24 crayons per box
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
42.5 calories per apple
51 calories per apple
59.5 calories per apple
68 calories per apple
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
5 Pens per pack
10 Pens per pack
15 Pens per pack
20 Pens per pack
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Volume of Rectangular Prisms & Cylinders
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Let's Taco 'Bout Inequalities
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Math 7 Quarter 2, Quiz 1
Quiz
•
7th Grade
8 questions
Constant of Proportionality equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
NSCAS Math 7 Review #1
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Vocabulary Unit 5
Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
7.13A Sales and Income Tax
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Transformations - Translation and Reflections
Quiz
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
