Unit Rate from Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Shane Settle
Used 48+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
$1.50 per pound
$4.00 per pound
$6.00 per pound
$12.00 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
12 passengers per bus
24 passengers per bus
36 passengers per bus
48 passengers per bus
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
15 students per classroom
30 students per classroom
45 students per classroom
60 students per classroom
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
21 sit-ups per minute
42 sit-ups per minute
63 sit-ups per minute
84 sit-ups per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
8 crayons per box
12 crayons per box
20 crayons per box
24 crayons per box
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
42.5 calories per apple
51 calories per apple
59.5 calories per apple
68 calories per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
5 Pens per pack
10 Pens per pack
15 Pens per pack
20 Pens per pack
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportional Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional Equations, Tables & Graphs

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Proportions, y=kx, Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade