Unit Rate from Graphs

Unit Rate from Graphs

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional relationships

Proportional relationships

7th Grade

13 Qs

Unit Rate #1

Unit Rate #1

6th - 7th Grade

11 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Graphs and Tables

Graphs and Tables

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportions with tables and graphs Quiz 1

Proportions with tables and graphs Quiz 1

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate from Graphs

Unit Rate from Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

Standards-aligned

Created by

Shane Settle

Used 48+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

$1.50 per pound

$4.00 per pound

$6.00 per pound

$12.00 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

12 passengers per bus

24 passengers per bus

36 passengers per bus

48 passengers per bus

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

15 students per classroom

30 students per classroom

45 students per classroom

60 students per classroom

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

21 sit-ups per minute

42 sit-ups per minute

63 sit-ups per minute

84 sit-ups per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

8 crayons per box

12 crayons per box

20 crayons per box

24 crayons per box

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

42.5 calories per apple

51 calories per apple

59.5 calories per apple

68 calories per apple

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

5 Pens per pack

10 Pens per pack

15 Pens per pack

20 Pens per pack

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?