Equations from Word Problems

Equations from Word Problems

9th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

7th grade math 1/11 7A

7th grade math 1/11 7A

untitled

untitled

Writing Equations SUB DAY Makeup

Writing Equations SUB DAY Makeup

untitled

untitled

Word Problem Setups

Word Problem Setups

Word Problems

Word Problems

Unit 4 Word Problems Algebra 1

Unit 4 Word Problems Algebra 1

Equations from Word Problems

Equations from Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
8.F.B.4, HSA.CED.A.3, 8.EE.C.8C

+1

Standards-aligned

Created by

Victoria Pray

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Oscar needed to get his office cleaned before he leaves for vacation. The local cleaning company charges a set fee of $25 plus $15 per hour.

Which function shows the relationship between y, the total amount Oscar will pay, and x, the number of hours it takes to clean his office?

y=15x+25

y=15x-25

y=-25x+15

y=25x+15

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Angy's mom bought variety boxes of chips for the family reunion. There are 18 bags of chips per box. Before they left for the reunion, Angy took out 4 bags of her favorite chips to save for later.

Which function best models this situation between x, the number of variety boxes bought and y, the total number of bags of chips?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A university will spend $4,500 to buy monitors and keyboards for a computer lab. Each monitor will cost $250, and each keyboard will cost $50.

 

Which equation represents x, the number of monitors, and y, the number of keyboards, the university can buy for the computer lab?

Mathematical Equivalence

ON

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jenny went to the sale at Kohl's last weekend.  
T-shirts were on sale for $15 each and hoodies were on sale for $20 each.  If she spent $150 total, write an equation to represent this situation.  

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?