Module 3 EOM Assessment

Module 3 EOM Assessment

3rd Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multistep Word Problems Addition and Subtraction

Multistep Word Problems Addition and Subtraction

3rd Grade - University

14 Qs

Chapter 11 - Measurement - Review

Chapter 11 - Measurement - Review

3rd Grade

12 Qs

Mass and Volume!

Mass and Volume!

3rd Grade

14 Qs

Multiplying by Three

Multiplying by Three

3rd Grade

12 Qs

Milliliters - Liters

Milliliters - Liters

3rd - 6th Grade

20 Qs

Liquid Volume - L and mL

Liquid Volume - L and mL

3rd Grade

11 Qs

Math Chapter 3

Math Chapter 3

3rd Grade

19 Qs

Multiply by 7 with missing factors and word problems

Multiply by 7 with missing factors and word problems

1st - 5th Grade

10 Qs

Module 3 EOM Assessment

Module 3 EOM Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 3.NBT.A.2, 6.EE.B.5

+11

Standards-aligned

Created by

Khanh Pham

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mason and his 4 friends decide to share a cab and go to the mall. If they each spent $6, how much did the cab ride cost altogether?

$30

$24

$9

$18

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Mason and his 4 friends get lunch, Mason gets the lemonade only. All 4 of his friends get a pasta and lemonade. How much do they spend altogether?

$38

$36

$18

$2

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which 2 equations can represent how much Mason and his friends ate if Mason only ordered lemonade, and his 4 friends ordered pasta and lemonade

(4x9) + 2 = 38

4 x 9 = 36

9 + 2 = 11

9+9+9+9+2 = 38

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the missing sale price?

$3

$5

$8

$10

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Riley bought a shirt that cost $28 and a pair of pants that cost 3 times as much as the shirt. How much did Riley spend in all?

$64

$112

$84

$74

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt


Mrs. Ling’s class collects 15 pounds of cans for a recycling project. The expression shown represents the number of pounds of cans Mrs. Bailey’s class collected.

 

3 × 15

 

Which statement is true?

 

Mrs. Ling’s class collects 3 times as many pounds of cans as Mrs. Bailey’s class.

Mrs. Bailey's class collects 3 times as many pounds of cans as Mrs. Ling's class.

Mrs. Bailey’s class collects 3 more pounds of cans than Mrs. Ling’s class.

Mrs. Ling’s class collects 3 more pounds of cans than Mrs. Bailey’s class.

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A baker packs 6 cookies into 1 box. How many cookies are in 57 boxes?

Enter your answer in the box.

456

342

332

442

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?