Unit Rates and Proportions Practice

Unit Rates and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Review not New

Review not New

6th - 7th Grade

9 Qs

Math Chapter 2: Integer

Math Chapter 2: Integer

7th Grade

10 Qs

Notación Científica Quiz

Notación Científica Quiz

7th Grade

10 Qs

Ejercicios Matemáticos

Ejercicios Matemáticos

1st Grade - University

10 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

Kuiz Matematik Tahun 4 (Set 3)

Kuiz Matematik Tahun 4 (Set 3)

1st - 12th Grade

15 Qs

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

5th - 7th Grade

10 Qs

Quadratics: Difference of squares

Quadratics: Difference of squares

5th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Proportions Practice

Unit Rates and Proportions Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2C

+1

Standards-aligned

Created by

Brinson Smith

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate if 15 items cost $30?

$5 per item

$20 per item

$2 per item

$10 per item

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the proportion: 3/5 = x/15

7

12

5

9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 apples cost $2, what is the unit rate?

$0.25 per apple

$3 per apple

$0.50 per apple

$1 per apple

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the missing value in the proportion: 7/9 = 14/x

25

10

5

18

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 8 gallons of gas cost $24, what is the unit rate?

$2 per gallon

$3 per gallon

$4 per gallon

$6 per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the proportion: 2/3 = 8/x

x = 6

x = 4

x = 12

x = 10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 6 pens cost $9, what is the unit rate?

$1.00 per pen

$2.00 per pen

$1.50 per pen

$3.00 per pen

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?