Fractional Unit Rate Quizizz

Fractional Unit Rate Quizizz

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Finding the Unit Rate with Fractions

Finding the Unit Rate with Fractions

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Complex Fractions

Ratios, Rates, Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Unit rates with fractions 7th hour

Unit rates with fractions 7th hour

7th Grade

10 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

unit rate and better buys

unit rate and better buys

6th - 8th Grade

20 Qs

Fractional Unit Rate Quizizz

Fractional Unit Rate Quizizz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
MATH.CONTENT.7.RP.A.1

Standards-aligned

Created by

Tarsha White

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

William went to the grocery store and noticed that 3/4 of a gallon of milk costs $2.25. What is the fractional unit rate for the milk?

$3.50 per gallon

$1.50 per gallon

$3.00 per gallon

$2.75 per gallon

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Harper, Sophia, and Olivia decided to participate in a charity walkathon. Harper noticed that she walked 5/8 of a mile in 1/2 hour. If she continues at this pace, what would be her speed in miles per hour?

2.5 miles per hour

0.625 miles per hour

3.75 miles per hour

1.25 miles per hour

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Liam is driving his car and he travels 7/10 of a mile in 2/5 of an hour. Aiden and Abigail are curious to know the unit rate of Liam's car in miles per hour. Can you help them?

0.35 miles per hour

3.5 miles per hour

1.5 miles per hour

5 miles per hour

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily went to a farmer's market where she found that 2/3 of a pound of apples costs $1.50. If she wants to buy more, how much would be the unit rate in dollars per pound?

$0.75

$3.00

$1.00

$2.25

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Nora, Mason, and Avery are participating in a cycling marathon. Nora travels 4/5 of a mile in 2/3 of an hour. What is Nora's speed in miles per hour?

0.6 miles per hour

3 miles per hour

1.2 miles per hour

2 miles per hour

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mason and Jackson went on a road trip. They noticed that 1/2 of a gallon of gas costs $1.50 at a gas station. What is the fractional unit rate for the gas?

$3.00 per gallon

$0.75 per gallon

$2.50 per gallon

$4.00 per gallon

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Elijah is training for a marathon. If he runs 3/4 of a mile in 1/3 hour, what is his running speed in miles per hour?

0.75 miles per hour

2.25 miles per hour

1.5 miles per hour

3 miles per hour

Tags

CCSS.MATH.CONTENT.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?