Money Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
Stephanie Fowler
Used 61+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Kyle bought a hockey book for $8.95 and a soccer book for $4.95. How much did he spend altogether?
$12.95
$13.90
$13.09
$4.00
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
John bought 12 doughnuts for $30. How much did each doughnut cost?
$18
$42
$2.50
$10
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jan had $10. She bought a toy for $5.45. How much change did she recieve?
$15.45
$5.65
$4.55
$4.45
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Anna was selling girl scout cookies. Each box was $4.95. I bought two boxes. How much money did I give Anna?
$10.90
$9.90
$9.95
$2.95
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.C.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
It costs $18 to buy 3 bags of cotton candy. If the bags all cost the same amount, what is the price of each bag?
$9
$6
$10
$8
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.A.4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Rob had $6.50. His mom gave him $12 for allowance. How much money does Rob have now?
$19.50
$17.50
$18.50
$5.50
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
I have $10 and I bought an ice cream cone for $2.99. How much money do I have now?
$12.99
$8.10
$7.01
$10.50
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Tax Tip Discount

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Tax, Tip, Markup, Commission Practice

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Tax, Tip, & Discount Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Budgeting

Quiz
•
8th - 12th Grade
15 questions
Counting Money

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Tax, Tip & Discount

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Review Percent: Inc/Dec, Markup,Discount, Tax and Tip

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Sales Tax and Total Cost

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade