Money Word Problems

Money Word Problems

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Counting Back Change

Counting Back Change

4th - 8th Grade

15 Qs

Adding And Subtracting Decimals 6th Grade

Adding And Subtracting Decimals 6th Grade

5th - 6th Grade

20 Qs

Grade 6 Math Review

Grade 6 Math Review

6th Grade

16 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Tax, Tip, and Discount

Tax, Tip, and Discount

7th Grade

20 Qs

Percent Applications

Percent Applications

7th Grade

15 Qs

Tax, Tip, Discount

Tax, Tip, Discount

7th Grade

15 Qs

Tax, Tip, Discount

Tax, Tip, Discount

6th Grade

20 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
3.NBT.A.2, 3.OA.A.3, 5.NBT.B.7

+7

Standards-aligned

Created by

Stephanie Fowler

Used 61+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kyle bought a hockey book for $8.95 and a soccer book for $4.95. How much did he spend altogether?

$12.95

$13.90

$13.09

$4.00

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

John bought 12 doughnuts for $30. How much did each doughnut cost?

$18

$42

$2.50

$10

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jan had $10. She bought a toy for $5.45. How much change did she recieve?

$15.45

$5.65

$4.55

$4.45

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Anna was selling girl scout cookies. Each box was $4.95. I bought two boxes. How much money did I give Anna?

$10.90

$9.90

$9.95

$2.95

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It costs $18 to buy 3 bags of cotton candy. If the bags all cost the same amount, what is the price of each bag?

$9

$6

$10

$8

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Rob had $6.50. His mom gave him $12 for allowance. How much money does Rob have now?

$19.50

$17.50

$18.50

$5.50

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I have $10 and I bought an ice cream cone for $2.99. How much money do I have now?

$12.99

$8.10

$7.01

$10.50

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?