Money Multiplication Word Problems Quiz

Money Multiplication Word Problems Quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Word Problems: Multiplying Decimals in Action

Real-Life Word Problems: Multiplying Decimals in Action

4th Grade - University

10 Qs

Real-Life Decimal Multiplication Word Problems for Grade 5

Real-Life Decimal Multiplication Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Decimal Multiplication in Everyday Shopping

Mastering Decimal Multiplication in Everyday Shopping

4th Grade - University

10 Qs

Counting Money and Making Change

Counting Money and Making Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Percentages

Percentages

5th Grade

15 Qs

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

5th Grade

14 Qs

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals Word Problems

Multiplying Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Money Multiplication Word Problems Quiz

Money Multiplication Word Problems Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Taylor Tanzi

Used 14+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Samantha bought 3.5 kg of apples for $4.90 per kg. How much did she spend in total?

$12.25

$17.15

$3.50

$5.60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a pair of shoes costs $35.75 and Sarah buys 4 pairs, how much does she need to pay?

$143.00

$100.25

$200.75

$50.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A box of chocolates costs $6.25 and there are 8 boxes. How much does it cost to buy all the boxes?

$50

$55

$42

$32

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If 1.2 liters of juice costs $2.40, how much will 5.5 liters cost?

$6.60

$9.80

$3.20

$11.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A book costs $12.50 and Sarah wants to buy 3 of them. How much will she spend?

$37.50

$10.00

$40.00

$25.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a pizza costs $8.75 and John wants to buy 2, how much will he need to pay?

$20.50

$15.00

$17.50

$10.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A bag of rice costs $5.60 and there are 10 bags. How much does it cost to buy all the bags?

$5.00

$56.00

$6.00

$50.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?