Money Multiplication Word Problems Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Taylor Tanzi
Used 15+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Samantha bought 3.5 kg of apples for $4.90 per kg. How much did she spend in total?
$12.25
$17.15
$3.50
$5.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a pair of shoes costs $35.75 and Sarah buys 4 pairs, how much does she need to pay?
$143.00
$100.25
$200.75
$50.50
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A box of chocolates costs $6.25 and there are 8 boxes. How much does it cost to buy all the boxes?
$50
$55
$42
$32
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If 1.2 liters of juice costs $2.40, how much will 5.5 liters cost?
$6.60
$9.80
$3.20
$11.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A book costs $12.50 and Sarah wants to buy 3 of them. How much will she spend?
$37.50
$10.00
$40.00
$25.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a pizza costs $8.75 and John wants to buy 2, how much will he need to pay?
$20.50
$15.00
$17.50
$10.25
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A bag of rice costs $5.60 and there are 10 bags. How much does it cost to buy all the bags?
$5.00
$56.00
$6.00
$50.60
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Mathematics: Unitary method For Juliz only
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Number Sequence
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Nikhil's fun 5th grade math review
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Toán lớp 3_3a1.tuần 25
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Mathematics 6 - Addition of Fractions
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Fok és szögpercek
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Operations with Fractions
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
MATEMATICAS SEXTO
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
