TEKS 6.4(H)
To raise awareness for the environment, Amy wants to braid a 0.5 kilometer strand using plastic bottle strips. How many centimeters is 0.5 kilometer?
Topic 3 Unit Rates and Conversions Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Ophyla Lopez
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
TEKS 6.4(H)
To raise awareness for the environment, Amy wants to braid a 0.5 kilometer strand using plastic bottle strips. How many centimeters is 0.5 kilometer?
5,000 centimeters
500 centimeters
50,000 centimeters
5,000,000 centimeters
Answer explanation
To convert kilometers to centimeters, we multiply by 100,000. Therefore, 0.5 kilometer is equal to 50,000 centimeters. The correct answer is 50,000 centimeters.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
TEKS 6.4 (B)
Tyler can swim 5 laps of the school pool in 3 minutes, Jose can swim 6 laps in 4 minutes, and Kevin can swim 4 laps in 2 minutes.
Who is the fastest swimmer?
Kevin
Jose
Tyler
None of them
Answer explanation
Kevin is the fastest swimmer because he can swim 4 laps in 2 minutes, which is the shortest time among all the swimmers.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
TEKS 6.4 (D)
Evelyn jogs 12.5 miles in 2.5 hours. How many miles can she jog in 1 hour?
8 miles 1 hour
5 miles in 1 hour
3 miles in 1 hour
10 miles 1 hour
Answer explanation
Evelyn can jog 5 miles in 1 hour, as given in the correct answer choice.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
TEKS 6.4 (H)
A school bus weighs 12 tons 250 pounds.
How much does the school bus weigh in ounces?
250,000 ounces
12,250 ounces
388,000 ounces
1,000,000 ounces
Answer explanation
To convert tons and pounds to ounces, we need to know that 1 ton is equal to 32,000 ounces and 1 pound is equal to 16 ounces. The school bus weighs 12 tons 250 pounds, which is equal to (12 * 32,000) + (250 * 16) = 388,000 ounces. Therefore, the correct choice is 388,000 ounces.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
TEKS 6.4 (H)
The average birth weight of a Boxer breed dog is 1.25 kilograms.
What is the average birth weight in grams?
500 grams
1250 grams
250 grams
750 grams
Answer explanation
To convert kilograms to grams, multiply by 1000. Therefore, the average birth weight in grams is 1250 grams. This is the correct choice.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
TEKS 6.4(D)
You will find the unit price for each and say which is the better buy.
A grocery store sells three sizes of bags of one brand of potato chips. The big bag is 14 ounces and costs $6.30. The medium bag is 9.75 ounces and costs $2.50. The small bag is 8 ounces and costs $2.48.
What is the cost per ounce for each bag size? Which size is the best buy? Explain your reasoning
The cost per ounce for each bag size is: Big bag - $0.60/ounce, Medium bag - $0.28/ounce, Small bag - $0.31/ounce. The big bag is the best buy as it has the lowest cost per ounce.
The cost per ounce for each bag size is: Big bag - $0.50/ounce, Medium bag - $0.30/ounce, Small bag - $0.35/ounce. The small bag is the best buy as it has the lowest cost per ounce.
The cost per ounce for each bag size is: Big bag - $0.40/ounce, Medium bag - $0.25/ounce, Small bag - $0.30/ounce. The big bag is the best buy as it has the lowest cost per ounce.
The cost per ounce for each bag size is: Big bag - $0.45/ounce, Medium bag - $0.26/ounce, Small bag - $0.31/ounce. The medium bag is the best buy as it has the lowest cost per ounce.
Answer explanation
The medium bag is the best buy with the lowest cost per ounce of $0.26.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
TEKS 6.4 (B)
Harry types 1500 words in 20 minutes. Camilla types 1230 words in 15 minutes.
Who can type more words in 60 minutes?
Camilla
Neither can type more in 60 minutes
Harry
Both can type the same amount
Answer explanation
Camilla can type more words in 60 minutes because she types 82 words per minute, while Harry types 75 words per minute.
10 questions
Better Buy!
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit 5 Review
Quiz
•
6th Grade
9 questions
ZZ Unit Rates - Best Buy
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios & Proportional Reasoning
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Weight
Quiz
•
4th - 6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Decimal Word Problems
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Math Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade