G5 Math Review
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+15
Standards-aligned
Carol Liu
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
23.2 x 104 =
1.4128
2412.8
24128
241.28
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
OPEN ENDED QUESTION
30 sec • 1 pt
912. 234 ÷ 1,000 = _________
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
OPEN ENDED QUESTION
45 sec • 1 pt
Compare: 9.2 x 10 ____ 92
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.5.NBT.A.2
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A 9-pound bag of rice costs $46.7. What is the unit price of the rice in dollars per pound? (Round if necessary)
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write expressions: one half of m
Tags
CCSS.6.EE.A.2A
6.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Write expressions: one third of b
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.EE.A.2
CCSS.HSA.SSE.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write expressions: one fourth of p
p/4
p-4
px4
4/p
Tags
CCSS.6.EE.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
Ch. 9 Fraction Review
Quiz
•
KG - University
25 questions
Reforzando la unidad cero
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Amplificación de fracciones_nota 1
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Nilai tempat bilangan dan Bilangan Desimal
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Juniper L1 Maths - Percentages, Ratio and Proportion
Quiz
•
4th - 6th Grade
25 questions
LET'S DO THE FRACTION AND DECIMALS.
Quiz
•
5th Grade
26 questions
[SEVEN] Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
27 questions
G1. Mid-term II Revision
Quiz
•
1st Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
