G5 Math Review

G5 Math Review

5th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding and Subtracting fractions

Adding and Subtracting fractions

5th Grade

25 Qs

G1. Mid-term II Revision

G1. Mid-term II Revision

1st Grade - University

27 Qs

Math Quiz II/3 REVIEW DECIMALS

Math Quiz II/3 REVIEW DECIMALS

5th Grade

25 Qs

Mid-Chapter 3 Test T-5

Mid-Chapter 3 Test T-5

5th - 7th Grade

25 Qs

STS Matematika Kelas 5

STS Matematika Kelas 5

5th Grade

25 Qs

TEST YOUR KNOWLEDGE

TEST YOUR KNOWLEDGE

4th - 5th Grade

25 Qs

Math 5 Quiz Bee

Math 5 Quiz Bee

5th Grade

25 Qs

Numbers 3

Numbers 3

5th Grade

25 Qs

G5 Math Review

G5 Math Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.EE.A.2A, 6.EE.B.7, 7.EE.A.2

+15

Standards-aligned

Created by

Carol Liu

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

23.2 x 104 =

1.4128

2412.8

24128

241.28

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

OPEN ENDED QUESTION

30 sec • 1 pt

912. 234 ÷ 1,000 = _________

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

OPEN ENDED QUESTION

45 sec • 1 pt

Compare: 9.2 x 10 ____ 92

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A 9-pound bag of rice costs $46.7. What is the unit price of the rice in dollars per pound? (Round if necessary)

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write expressions: one half of m

m*2
m-2
m/2
2/m

Tags

CCSS.6.EE.A.2A

6.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Write expressions: one third of b

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.EE.A.2

CCSS.HSA.SSE.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Write expressions: one fourth of p

p/4

p-4

px4

4/p

Tags

CCSS.6.EE.A.2A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?