FM unit price activity competition

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Erin Martin
FREE Resource
40 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ivory soap
DG $2.50 for 9.5 oz
K $1.49 for 6.34 oz
M $6.99 for 39.8 oz
Which store has the lowest unit price?
Dollar General
Kroger
Meijer
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit price? Always round to 2 decimal places. 0.235 rounds to 0.24. Enter in this format: If it is 92 cents, type 0.92. If it is $1.89, type 1.89.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Whole milk
DG $2.50 3.78 L
K $2.79 3.78 L
M $3.09 3.78 L
Which store has the lowest unit price?
Dollar General
Kroger
Meijer
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit price? Enter in this format: If it is 92 cents, type 0.92. If it is $1.89, type 1.89.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Large eggs
DG no eggs
K $2.19 for 18
M $1.39 for 12
Which store has the lowest unit price?
Dollar General
Kroger
Meijer
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit price? Enter in this format: If it is 92 cents, type 0.92. If it is $1.89, type 1.89.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fabric softener
DG $7.50 90 oz
K $10.99 100 oz
M $5.79 44 oz
Which store has the lowest unit price?
Dollar General
Kroger
Meijer
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
35 questions
TSI Math - Review

Quiz
•
11th - 12th Grade
35 questions
YEAR 8 PERCENTAGE QUIZ

Quiz
•
8th Grade - University
40 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
7th Grade - University
35 questions
cycle 1 Review

Quiz
•
7th Grade - University
35 questions
Percent

Quiz
•
7th Grade - University
45 questions
Proportional Relationships Algebra (non-calculator)

Quiz
•
6th Grade - University
45 questions
TSIA 2.0 Practice Test #2

Quiz
•
9th - 12th Grade
39 questions
Grandparent's Day 2025 (Algebra II)

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade