Recreation and Spending (Unit 4 Test) Consumer Math

Recreation and Spending (Unit 4 Test) Consumer Math

9th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Quiz Prelims

Math Quiz Prelims

11th Grade

15 Qs

المستطيل - رياضيات 2

المستطيل - رياضيات 2

3rd - 12th Grade

15 Qs

Ai nhanh hơn?

Ai nhanh hơn?

1st - 12th Grade

13 Qs

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

Matemáticas 3º ESO. Unidad 2

Matemáticas 3º ESO. Unidad 2

9th Grade

10 Qs

(三年级) 数据处理

(三年级) 数据处理

1st - 12th Grade

16 Qs

Propiedades de Logaritmos

Propiedades de Logaritmos

10th Grade

11 Qs

Factorizaciones 1

Factorizaciones 1

9th Grade

16 Qs

Recreation and Spending (Unit 4 Test) Consumer Math

Recreation and Spending (Unit 4 Test) Consumer Math

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 7.EE.B.3, 6.RP.A.1

+13

Standards-aligned

Created by

Jennifer Cariasini

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

How much will you save per lb, by buying the least expensive? Round to the nearest cent. 2.5 lbs for $8.75 or 3 pounds for $9.75.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the percent of the total spent on each of the following:

Equipment $258, Fees $362, Transportation $153

Equipment 47%, Fees 30%, Transportation 23%

Equipment 33%, Fees 47%, Transportation 20%

Equipment 33%, Fees 30%, Transportation 37%

Equipment 25%, Fees 25%, Transportation 50%

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Eric had $15.00 to spend on paints, which sold for $1.14 each. How many jars of paint can he buy?

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Fleece vests regularly priced at $18.88 are on sale for $15.99. If the sales tax is 5%, how much can you save by buying the vests on sale?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What does the "I" in ROYGBIV stand for?

Ivory

Iron

Indigo

Ice

Tags

CCSS.RI.11-12.7

CCSS.RI.9-10.7

CCSS.RL.11-12.7

CCSS.RL.8.7

CCSS.RL.9-10.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.

$0.33

$0.55

$0.22

$0.44

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?