Recreation and Spending (Unit 4 Test) Consumer Math
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+13
Standards-aligned
Jennifer Cariasini
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
How much will you save per lb, by buying the least expensive? Round to the nearest cent. 2.5 lbs for $8.75 or 3 pounds for $9.75.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the percent of the total spent on each of the following:
Equipment $258, Fees $362, Transportation $153
Equipment 47%, Fees 30%, Transportation 23%
Equipment 33%, Fees 47%, Transportation 20%
Equipment 33%, Fees 30%, Transportation 37%
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Eric had $15.00 to spend on paints, which sold for $1.14 each. How many jars of paint can he buy?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 1 pt
Fleece vests regularly priced at $18.88 are on sale for $15.99. If the sales tax is 5%, how much can you save by buying the vests on sale?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the "I" in ROYGBIV stand for?
Iron
Ice
Tags
CCSS.RI.11-12.7
CCSS.RI.9-10.7
CCSS.RL.11-12.7
CCSS.RL.8.7
CCSS.RL.9-10.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
$0.55
$0.44
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
REPASO MATEMÁTICAS 3º No. 1
Quiz
•
9th Grade
13 questions
PRUEBA OBJETIVA SEGUNDO PERIODO
Quiz
•
11th Grade
11 questions
Statistika SMK
Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Bilangan Bulat
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Estadística datos agrupados IELLDM
Quiz
•
10th Grade
15 questions
19.12 Hoạt động 1 Thống kê
Quiz
•
10th Grade
12 questions
Simple Interest
Quiz
•
11th Grade - University
10 questions
Chapter 1 Final Practice Test
Quiz
•
11th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solve Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
