Farm business Management 1

Farm business Management 1

9th - 12th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 4 Quiz Intro to Investing

Unit 4 Quiz Intro to Investing

12th Grade - University

40 Qs

Insurance Vocabulary Quiz

Insurance Vocabulary Quiz

12th Grade

40 Qs

Finance Assessment Unit 1

Finance Assessment Unit 1

11th Grade

35 Qs

ECON STUDY GUIDE

ECON STUDY GUIDE

12th Grade

40 Qs

Supply & Demand Unit Review

Supply & Demand Unit Review

12th Grade

37 Qs

Entrepreneurs

Entrepreneurs

9th - 12th Grade

35 Qs

Accounting Assumptions & Terms

Accounting Assumptions & Terms

11th Grade

40 Qs

Unit Seven: Money and Career Management (3) Review

Unit Seven: Money and Career Management (3) Review

12th Grade

40 Qs

Farm business Management 1

Farm business Management 1

Assessment

Quiz

Financial Education

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Jace W

Used 8+ times

FREE Resource

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

By selecting multiple auction barns to sell livestock at, you are addressing

production risk

human risk

market risk

legal risk

financial risk

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

MO FFA farms purchased a a sprayer for $300,000 three years ago. The sprayer has been depreciated $110,000 on their machinery inventory. Their lender assigned a market value of $225,000 to the sprayer. The value to list on a Cost Basis Balance Sheet is:

$300,000

$110,000

$225,000

$190,000

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An example of a Current Liability is:

Stored grain

market cattle

prepaid fertilizer

Accrued Interest

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer should issue an IRS Form 1099-NEC for which of the following

$850 paid to a neighbor for baling the farmer's hay

$850 paid to a neighbor for hay

$425 paid to a neighbor for building a fence

$500 paid to a neighbor for a bull calf

$600 paid to a neighbor for firewood

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following is not a supply shifter for farm products?

None of the options

Government programs.

New Technology.

Weather.

Consumer income.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

By purchasing yield protection insurance, you are addressing

Market risk

Financial risk

legal risk

human risk

production risk

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If anhydrous ammonia (NH3) is 82.3% nitrogen by weight and is selling for $1,600 per ton, what is the cost per pound of actual N?

$1.40

$0.53

$1.49

$0.66

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?