Unit 4 Math Review

Unit 4 Math Review

4th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Friday Decimals

Friday Decimals

4th - 5th Grade

10 Qs

Addition and Subtraction

Addition and Subtraction

3rd - 6th Grade

15 Qs

Estimation

Estimation

4th - 5th Grade

15 Qs

Math Add and Subtract

Math Add and Subtract

1st Grade - University

15 Qs

Measuring and Estimating Masses

Measuring and Estimating Masses

3rd Grade - University

10 Qs

NBT.4 Adding/ Subtracting

NBT.4 Adding/ Subtracting

4th Grade

13 Qs

Addition Subtraction Division And Multiplication Integers And Word Problems

Addition Subtraction Division And Multiplication Integers And Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Frequency table

Frequency table

3rd - 5th Grade

10 Qs

Unit 4 Math Review

Unit 4 Math Review

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.6, 4.NBT.B.6, 3.OA.A.3

+6

Standards-aligned

Created by

Mrs. Tallman

Used 1+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

East High School has 4,683 students in 3 grades. How many students are in each grade?

1,561

1,461

1,571

1,451

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

John collects pebbles. Each pebble in his collection weighs about 2 ounces. His collection weighs about 10 pounds in all. About how many pebbles are in his collection?

35 pebbles

80 pebbles

60 pebbles

378 grams

Tags

CCSS.5.MD.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If a 8-serving package of cookies has 168 grams of carbohydrates, how many grams of carbohydrates does each serving contain?

22 grams

21 grams

20 grams

23 grams

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A men's choir has 45 members. How many quintets can be formed? How many singers will be left over?

9 quintets with no singer left over

8 quintets with 5 singers left over

7 quintets with 10 singers left over

10 quintets with 5 singers left over

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

A magazine subscription costs $56 for 8 weeks. What is the cost per week?

$448

$14

$7

$8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Divide. 45 ÷ 8 =

9 R7

5 R5

6 R9

5 R35

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

THE TIMES 2321 ÷ 7

331 r 4

31 r 4

33 r 4

331

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?