Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

7th Grade Rates and Unit Rate

7th Grade Rates and Unit Rate

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Graphs and Tables Unit Rate

Graphs and Tables Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Rates

Unit Rate and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Grace Bell

Used 8+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

1. A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?

60 miles per hour

120 miles per hour

30 miles per hour

90 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

2. If 5 pounds of apples cost $10, what is the unit rate in dollars per pound?

$1 per pound

$2 per pound

$5 per pound

$3 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

3. A factory produces 500 toys in 8 hours. What is the unit rate in toys per hour?

62.5 toys per hour

200 toys per hour

100 toys per hour

40 toys per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

4. If a printer can print 300 pages in 5 minutes, what is the unit rate in pages per minute?

100

200

60

150

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

5. A cyclist travels 60 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

30 miles per hour

20 miles per hour

25 miles per hour

15 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

6. If 8 gallons of gas cost $32, what is the unit rate in dollars per gallon?

$6

$3

$5

$4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

7. A bakery bakes 200 cookies in 2 hours. What is the unit rate in cookies per hour?

50 cookies per hour

100 cookies per hour

250 cookies per hour

150 cookies per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?