1. A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Grace Bell
Used 8+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
60 miles per hour
120 miles per hour
30 miles per hour
90 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2. If 5 pounds of apples cost $10, what is the unit rate in dollars per pound?
$1 per pound
$2 per pound
$5 per pound
$3 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
3. A factory produces 500 toys in 8 hours. What is the unit rate in toys per hour?
62.5 toys per hour
200 toys per hour
100 toys per hour
40 toys per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
4. If a printer can print 300 pages in 5 minutes, what is the unit rate in pages per minute?
100
200
60
150
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
5. A cyclist travels 60 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
30 miles per hour
20 miles per hour
25 miles per hour
15 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
6. If 8 gallons of gas cost $32, what is the unit rate in dollars per gallon?
$6
$3
$5
$4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
7. A bakery bakes 200 cookies in 2 hours. What is the unit rate in cookies per hour?
50 cookies per hour
100 cookies per hour
250 cookies per hour
150 cookies per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Math Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade