Ratios and Proportions Percents Quiz

Ratios and Proportions Percents Quiz

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

7th Grade

12 Qs

1st Qt CSA Review Part 2

1st Qt CSA Review Part 2

6th - 8th Grade

14 Qs

Puentes Unit 3A

Puentes Unit 3A

7th Grade

13 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

Proportional Word Problems

Proportional Word Problems

7th - 9th Grade

14 Qs

Proportions and Similar Figures

Proportions and Similar Figures

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions Percents Quiz

Ratios and Proportions Percents Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

ANGIE ALTEVOGT

Used 8+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solving ratio problem: If a recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

4:5

2:3

3:2

1:2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solving ratio problem: If a car travels 240 miles in 4 hours, what is the ratio of miles to hours?

120 miles/hour

40 miles/hour

80 miles/hour

60 miles/hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Identifying proportional relationships: Which of the following pairs of numbers are in proportion: 3 and 9, 4 and 12, 5 and 15, 6 and 18?

4 and 12

6 and 18

3 and 9

5 and 15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Identifying proportional relationships: If 5 apples cost $2.50, how much will 8 apples cost?

$3.00

$4.00

$6.50

$5.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculating percentages: What is 20% of 150?

30

25

50

40

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Calculating percentages: If a shirt originally costs $40 and is now on sale for 25% off, what is the sale price?

$20

$35

$30

$25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Using proportions to solve problems: If 4 bags of rice cost $20, how much will 7 bags cost?

$35

$40

$30

$25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?