Costing and Problem Questions Quiz

Costing and Problem Questions Quiz

12th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Credit Scores

Credit Scores

9th - 12th Grade

12 Qs

Quiz sur la Méthode des Coûts Complets

Quiz sur la Méthode des Coûts Complets

12th Grade

10 Qs

Projeto: " Se Liga " Aprofundamento  - Matemática

Projeto: " Se Liga " Aprofundamento - Matemática

2nd Grade - University

10 Qs

Tesouro Direto

Tesouro Direto

12th Grade

10 Qs

Untitled Quiz

Untitled Quiz

12th Grade - University

10 Qs

Compreensão sobre Orçamentos Superavitários e Deficitários

Compreensão sobre Orçamentos Superavitários e Deficitários

11th Grade - University

10 Qs

Disability insurance

Disability insurance

9th - 12th Grade

10 Qs

Educação financeira

Educação financeira

12th Grade

10 Qs

Costing and Problem Questions Quiz

Costing and Problem Questions Quiz

Assessment

Quiz

Financial Education

12th Grade

Easy

Created by

Carla Bell

Used 41+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the benefit of a café using locally produced ingredients on their menu?

It ensures the ingredients are always cheaper

It helps reduce food miles and supports local businesses

It guarantees higher quality ingredients

It increases the variety of ingredients available

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Why is costing important in the hospitality industry?

To make the dishes more expensive

To increase the portion sizes

To help with budgeting and making profit

To reduce the variety of dishes on the menu

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you calculate the cost of four portions if the cost of one portion is £3.05?

Add £3.05 four times

Multiply £3.05 by 4

Divide £3.05 by 4

Subtract £3.05 from 4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the conversion of 2000g to kg?

20kg

200kg

2kg

0.2kg

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the correct way to display the cost of 0.07?

£0.07

07

7p

£0.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When working with money, how do you round the result 0.066?

Round down to 0.06

Round down to 0.03

Round up to 0.07

Round up to 0.06

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What should you do when asked to calculate individual portions?

Use the same cost for all portions

Use different costs for each portion

Ignore the number of portions

Circle the number of portions in the instructions