2nd Quarterly Review

2nd Quarterly Review

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Finding %, part or whole, unit rate,  & conversion

Finding %, part or whole, unit rate, & conversion

6th Grade

20 Qs

FalconsA- Percent equations

FalconsA- Percent equations

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit 5 Review

Unit 5 Review

6th Grade

21 Qs

Finding Percent Rate

Finding Percent Rate

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade Milestone - Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Double Number Lines

Double Number Lines

6th Grade

14 Qs

2nd Quarterly Review

2nd Quarterly Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.C.6B

Standards-aligned

Created by

Lisa VanEpps

Used 2+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The ratio used to find percent is...

partwhole\frac{part}{whole} = %100\frac{\%}{100}

partwhole \frac{part}{whole\ } = 100%\frac{100}{\%}

wholepart\frac{whole}{part} = %100\frac{\%}{100}

part100\frac{part}{100} = %whole\frac{\%}{whole}

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

34% of what number is 51?

69

17

150

196

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A student earned an 80% on a math test that had 20 problems.  How many problems on the test did the student answer correctly?
20
4
16
12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Nancy earned 60 points on her last test. If there were 75 possible points, what was her percent grade?
20%
40%
60%
80%

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sue travels 288 miles in 4 hours. Determine how far she travels in one hour.

72 miles per hour

72 hours per mile

1152 miles per hour

4 hours for 72 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Determine if you are finding the part, percent, or whole.  
18 is what percent of 36?
Part
Percent
Whole

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.80, and a 12 pack of juice boxes cost $6.60. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

They are the same price.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?