Multiplying and Dividing Decimals by 10 100 and 1000

Multiplying and Dividing Decimals by 10 100 and 1000

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operaciones con números decimales.

Operaciones con números decimales.

1st - 12th Grade

12 Qs

Percentages

Percentages

4th - 5th Grade

19 Qs

numeros decimales

numeros decimales

5th - 6th Grade

12 Qs

Decimals School Net

Decimals School Net

5th Grade - University

20 Qs

Mathedematics

Mathedematics

5th Grade

18 Qs

Decimal Addition: Fun with Whole Numbers and Decimals

Decimal Addition: Fun with Whole Numbers and Decimals

3rd Grade - University

10 Qs

Grade 5 Metric Conversion: Decimals and Estimates Quiz

Grade 5 Metric Conversion: Decimals and Estimates Quiz

5th Grade - University

10 Qs

Converting Between Grams and Kilograms

Converting Between Grams and Kilograms

5th - 7th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Decimals by 10 100 and 1000

Multiplying and Dividing Decimals by 10 100 and 1000

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.A.2, 6.NS.B.3, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Andreas Stylianou

Used 18+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of 5.6 kg of apples at $10 per kg?

$56

$65

$50

$42

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost when 3.45 kg of apples are priced at $100 per kg?

$345

$3.145

$450

$34.5

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

What is the total cost of 7.89 items, each priced at $1000?

$7890000

$78900

$789000

$7890

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of 4.2 kg of apples if the price is $10 per kg?

$42

$24

$78

$56

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total amount each student will get if $6.78 is divided equally among 100 students?

$6.78

$0.067

$0.78

$0.0678

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the total cost of 9.87 kg of apples if the price is $1000 per kg?

$9870

$98.7

$987

$9.87

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the result of 2.34 multiplied by 10?

23.4

0.234

234

2.340

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?