Puzzling Proportions Test Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+7
Standards-aligned
Meli Stephens
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Hector purchased 12 square yards of flooring for a total of $432.
What was the price of this flooring per square foot?
$3
$4
$12
$36
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
The prices for different types and amounts of building bricks are given.
Select the options that have the same cost per brick.
1500 bricks for $1,110.00
1300 bricks for $845.00
230 bricks for $170.20
100 bricks for $75.00
35 bricks for $25.90
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Kayla is pricing whole wheat flour.
- A 55-pound bag at Bargain Mart costs $6.45.
- A 22-pound bag at Food Saver costs $2.50.
- A 77-pound bag at Grocery Surplus costs $9.45.
- A 1010-pound bag at Economart costs $12.89.
The shop that sells flour for the lowest unit price is _____________.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Brenda has two remote-controlled race cars painted blue and red, respectively.
The blue car traveled 54 feet in 44 seconds. The red car traveled 38 feet in 22 seconds.
Which car was faster and by how much?
The blue car was 18 feet per second faster.
The red car was 18 feet per second faster.
The blue car was 0.5 feet per second faster.
The red car was 0.5 feet per second faster.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The table represents the types of snacks that were purchased for the school concession stand. To the nearest whole percent, what is the percent of candy bars purchased?
21%
22%
23%
24%
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
In a survey, 20% chose green as their favorite color. If 46 people chose green,
how many people were surveyed? (Please type number only.)
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jennifer is making a large amount of pudding for a fund raiser. To make 10 pints of pudding, she used 4 cups of milk. Jennifer would need ____ cups of milk to make 3 pints of pudding.
1.2
3.0
12
13.3
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
Slope of a Graph
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Percentages of amounts (calculator)
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
quiz 3
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ujian Sumatif Relasi dan Fungsi
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Try Out Matematika PEC kelas 9
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Newid Testun Symlaf
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Matematik sınavı
Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
