System of Equation

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Tawanda Harris
FREE Resource
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jaheim went to the farmer's market. On Monday he bought 4 oranges and 6 peaches for a total of $13. On Wednesday, he bought 3 oranges and 7 peaches for a total of $13.50. Which system of equations represents the situation?
4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6
x + y = 4
x - y = 6
4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5
4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve:
x + y = 55
x - y = 3
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sarai sold 10 boxes of chocolate bars and 2 boxes of caramel candies at a school fair for $56. Jaheim sold 9 boxes of chocolate bars and 3 boxes of caramel candies at the same fair for $60. What is the price of 1 box of chocolate bars and 1 box of caramel candies?
Chocolate Bars $5
Caramel Candies $3
Chocolate Bars $4
Caramel Candies $8
Chocolate Bars $2
Caramel Candies $6
Chocolate Bars $3
Caramel Candies $6
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tristan is running a snack bar at a basketball game. He sells popcorn and lemonade. Popcorn costs $1.50 each and lemonades cost $0.50 each. At the end of the game, Tristan made a total of $78.50 and sold a total of 87 popcorns and lemonades combined. Which system of equations represents this situation?
(35, 52)
(18, 69)
( 52, 35)
(61, 26)
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sarai, Jahrell, Jaheim, Taris, and Natalie are part of the senior class at Rivermont High School. They, along with their classmates, rented and filled 11 vans and 3 buses with 283 students for their senior trip. Meanwhile, the senior class at Washington High School, which includes their friends, rented and filled 12 vans and 14 buses with 770 students for their trip. How many students were on each van and each bus?
Van 43
Bus 14
Van 11
Bus 21
Van 14
Bus 43
Van 17
Bus 45
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Child $5
Child $6
Child $16
Child $13
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Similar Resources on Wayground
10 questions
Solving Real-World Linear Equations and Interpreting Solutions

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Solving Real-World Systems of Equations for Profit

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
One Step Multiplication/Division Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Interpret Expressions

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Forming Expressions

Quiz
•
8th Grade - University
11 questions
Divide Mixed Numbers by Mixed Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Scaling Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving Real-World Problems with Systems: Substitution & Elimination

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade