Math 6 Common Assessment Unit 3A
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Amseshmet Foy
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 6-pound bag of dog food costs $13. What is the unit price of the dog food?
$13 per 6 pounds
$2.16 per pound
$2.26 per pound
$78 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 2 pts
A table of x and y values is shown. The ratio of y to x is ______.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The table shows the production results for three factories. How many motorcycles are manufactured at the fastest factory in one year?
12,000
13,500
16,200
22,000
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 2 pts
A fruit bowl contained 2 pints of blueberries, 1 pint of blackberries, and 1 bag of
grapes. Select all of the true statements below.
The ratio of blueberries to the entire punch bowl is 1 to 4.
The ratio of blackberries to blueberries is 2 to 1.
The ratio of berries to grapes is 3 to 1.
The ratio of the entire fruit bowl to the berries is 2 to 4.
The ratio of the blackberries to the bag of grapes is 1 to 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 2 pts
Zoe's garden has 9 spinach plants, 5 cabbage plants, 3 zucchini plants, and 6
carrot plants.
For every 3 spinach plants in Zoe's garden, there is 1 _____ plant.
Choose the answer that makes the statement true.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
OPEN ENDED QUESTION
10 mins • 3 pts
The ratio of the number of 6th graders to the number of 8th grades at school is 4 : 5. There are
270 students at this school. For each of the following statements, explain whether the
statement is true or false and why:
a. The number of 6th graders at school is the number of 8th graders.
4/5
b. There are exactly 30 6th graders at the school.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Similar Resources on Wayground
11 questions
triangles and quadrilaterals
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Year 4 - what do I know 1
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
The Brain Quiz - Demo(Practice) Round (Carries No Value)
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Independent and Dependent relationships
Quiz
•
6th Grade
10 questions
JOSE RIZAL REVIEW
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Shape Quiz Y6 Braeburn
Quiz
•
6th Grade
10 questions
PERIMETER AND AREA OF 2D SHAPES
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
