Chapter 5 TEST- Rates, Ratios and Proportions 7th

Chapter 5 TEST- Rates, Ratios and Proportions 7th

7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TN Ready Review

TN Ready Review

7th Grade

15 Qs

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

6th - 7th Grade

20 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Similar Figures

Similar Figures

6th - 8th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Homework 6.2

Homework 6.2

6th - 7th Grade

20 Qs

7th Grade Math Quiz 1

7th Grade Math Quiz 1

7th Grade

16 Qs

Proportions and Percents

Proportions and Percents

7th Grade

14 Qs

Chapter 5 TEST- Rates, Ratios and Proportions 7th

Chapter 5 TEST- Rates, Ratios and Proportions 7th

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, HSG.SRT.A.2, HSG.SRT.B.5

+9

Standards-aligned

Created by

Claudia Jimenez

Used 3+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 5 pts

Media Image
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 6 pts

The ratio of tomatoes to red apples is 2:5. If there are 20 tomatoes then how many red apples are there?

20

15

50

55

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

3 mins • 6 pts

Media Image

What is the ratio of pumpkins to cabbage? Select all that apply.

2:7

7:2

2 to 7

7 to 2

7/2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 6 pts

Find the unit rate:


$78.75 in 9 hrs

$78.75

$708.75

$1.31

$8.75

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 6 pts

Find the unit rate:


308 miles on 11 gallons of gasoline

28 mpg

0.39 mpg

3,388 mpg

308 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 6 pts

Express the ratio as a fraction in simplest form.

30 to 50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?