Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

unit rates 7th 10/14

unit rates 7th 10/14

7th Grade

20 Qs

Rates with Fractions

Rates with Fractions

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Mca Prep Day 3: Unit Rate

Mca Prep Day 3: Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Rates Ratios and Unit Rate

Rates Ratios and Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Rate Part to Whole

Rate Part to Whole

6th Grade - University

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

C Baber

Used 6+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of renting a Disney-themed tent is $160 for 5 days. At this rate, how much does it cost to rent the tent for one day?

$40

$25

$50

$32

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 3 Disney characters assigned to entertain every 45 visitors at a Disney theme park. What is the maximum number of visitors allowed if there are 10 Disney characters available?

450

150

300

100

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a cozy evening at Cinderella's castle, the chef plans to prepare rice pudding using 2 1/2 cups of milk. The recipe is perfect for 5 servings. How many cups of milk are needed to make 8 servings for all the guests?

3 1/2 cups

4 1/2 cups

5 cups

4 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Camille bought 3 pounds of Disney-themed nuts for $10.35 at the theme park. What is the unit price per pound?

$3.45 per pound

$4.20 per pound

$3.00 per pound

$2.50 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Derek's car averages 30 miles per gallon. Which is closest to the amount of gas he will use traveling 454.5 miles?

10 gallons
25 gallons
20 gallons

15 gallons

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Carson drove 96 miles to Disney in 1.5 hours. What was her speed in miles per hour?

72 miles per hour

48 miles per hour

64 miles per hour

85 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Graham put 150 gallons of water into a swimming pool in 6 minutes. At that rate, how many minutes would it take to fill a 20,000-gallon pool?

400 minutes
200 minutes
800 minutes
60 minutes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?