The cost of renting a Disney-themed tent is $160 for 5 days. At this rate, how much does it cost to rent the tent for one day?
Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
C Baber
Used 6+ times
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$40
$25
$50
$32
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 3 Disney characters assigned to entertain every 45 visitors at a Disney theme park. What is the maximum number of visitors allowed if there are 10 Disney characters available?
450
150
300
100
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a cozy evening at Cinderella's castle, the chef plans to prepare rice pudding using 2 1/2 cups of milk. The recipe is perfect for 5 servings. How many cups of milk are needed to make 8 servings for all the guests?
3 1/2 cups
4 1/2 cups
5 cups
4 cups
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Camille bought 3 pounds of Disney-themed nuts for $10.35 at the theme park. What is the unit price per pound?
$3.45 per pound
$4.20 per pound
$3.00 per pound
$2.50 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Derek's car averages 30 miles per gallon. Which is closest to the amount of gas he will use traveling 454.5 miles?
15 gallons
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Carson drove 96 miles to Disney in 1.5 hours. What was her speed in miles per hour?
72 miles per hour
48 miles per hour
64 miles per hour
85 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Graham put 150 gallons of water into a swimming pool in 6 minutes. At that rate, how many minutes would it take to fill a 20,000-gallon pool?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Finding Unit Rate with Fractions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Mca Prep Day 3: Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratio

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Rates Ratios and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Sales Tax, Discounts, and Markups

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Unit rates,proportional,complex fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade