Supermarket Math Quiz

Supermarket Math Quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding money UK

Adding money UK

3rd - 5th Grade

10 Qs

Overtime Pay

Overtime Pay

5th - 12th Grade

11 Qs

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

5th Grade

6 Qs

Real-Life Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Real-Life Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Counting Back Change

Counting Back Change

4th - 8th Grade

15 Qs

Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

5th Grade

12 Qs

Counting Money and Making Change

Counting Money and Making Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

5th Grade

12 Qs

Supermarket Math Quiz

Supermarket Math Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Michelle Benham

Used 10+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Linda bought 3 pounds of apples at $2.40 per pound, and 2 pounds of oranges at $1.80 per pound. How much did she spend in total?

$12.15

$10.80

$8.55

$14.25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a pack of gum costs $0.55 and water bottles cost $1.25 each, how much will you spend if you buy 3 packs of gum and 3 water bottles?

$0.35

$1.35

$5.40

$3.35

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A grocery store sells a pack of 12 eggs for $3.60. If you buy 4 packs, how much do you pay?

$14.40

$7.90

$12.80

$13.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Samantha bought 5 loaves of bread at $2.50 each, and 4 jars of jam for $3.75 each. How much more did the jars of jam cost than the loaves of bread?

$2.50

$6.25

$7.50

$10.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a chocolate bar costs $1.25, and you buy 8 of them, how much change will you receive from $20.00?

$10.00

$12.00

$14.00

$10.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A family goes to the supermarket and buys 3 bottles of milk. Each bottle costs $3.25. How much does the family spend on milk?

$26.40

$9.75

$8.50

$29.20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A bag of rice costs $4.50. If you buy 6 bags, how much does the rice cost?

$25.00

$27.00

$20.00

$19.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?