Supermarket Math Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Michelle Benham
Used 10+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Linda bought 3 pounds of apples at $2.40 per pound, and 2 pounds of oranges at $1.80 per pound. How much did she spend in total?
$12.15
$10.80
$8.55
$14.25
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a pack of gum costs $0.55 and water bottles cost $1.25 each, how much will you spend if you buy 3 packs of gum and 3 water bottles?
$0.35
$1.35
$5.40
$3.35
Tags
CCSS.4.MD.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A grocery store sells a pack of 12 eggs for $3.60. If you buy 4 packs, how much do you pay?
$14.40
$7.90
$12.80
$13.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Samantha bought 5 loaves of bread at $2.50 each, and 4 jars of jam for $3.75 each. How much more did the jars of jam cost than the loaves of bread?
$2.50
$6.25
$7.50
$10.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a chocolate bar costs $1.25, and you buy 8 of them, how much change will you receive from $20.00?
$10.00
$12.00
$14.00
$10.00
Tags
CCSS.4.MD.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A family goes to the supermarket and buys 3 bottles of milk. Each bottle costs $3.25. How much does the family spend on milk?
$26.40
$9.75
$8.50
$29.20
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A bag of rice costs $4.50. If you buy 6 bags, how much does the rice cost?
$25.00
$27.00
$20.00
$19.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Mastering Decimal Multiplication and Division in Daily Life

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Percentages

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Thanksgiving Math

Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Counting Back Change

Quiz
•
4th - 8th Grade
15 questions
Decimal Word Problems (VA SOL 6.5c)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Rounding decimals/Estimating Products of decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Fraction and Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade