PAB Benchmark #2 Review

PAB Benchmark #2 Review

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Graphing Two Quantities

Graphing Two Quantities

8th Grade

17 Qs

Linear relationships, rate and slope Quizizz 20Q

Linear relationships, rate and slope Quizizz 20Q

8th Grade

20 Qs

Distance Rate and Time with Graphs

Distance Rate and Time with Graphs

8th Grade - University

20 Qs

Analyzing Graphs of Functions

Analyzing Graphs of Functions

8th - 9th Grade

21 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

16 Qs

Comparing and Ordering Decimals

Comparing and Ordering Decimals

5th - 12th Grade

17 Qs

PAB Benchmark #2 Review

PAB Benchmark #2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Hannah Snyder

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table shows how much Addison earns for working various numbers of hours at a part-time job. Which of the following describes the constant rate of change?

5 hours per dollar

$5.00 per hour

7.25 hours per dollar

$7.25 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which table represents a linear relationship?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which equation represents the graph shown below?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which equation represents a linear function?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which term describes the function shown below?

constant

linear

nonlinear

quadratic

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The price of regular bananas is $0.75 per pound. The table represents the prices, in dollars, of different number of pounds of organic bananas. Which statement correctly compares the prices of regular bananas and organic bananas?

Organic bananas cost $0.05 more per pound.

Regular bananas cost $0.08 more per pound.

Organic bananas cost $0.50 more per pound.

Regular bananas cost $0.53 more per pound.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the slope of the line that passes through M (−6,1) and N (2,5)?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?