6th Grade Math Ratio Skills

6th Grade Math Ratio Skills

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Mastering Ratios: Create and Explore Ratio Tables

Mastering Ratios: Create and Explore Ratio Tables

5th Grade - University

10 Qs

3.2 Equivalent Ratio Tables

3.2 Equivalent Ratio Tables

6th Grade

16 Qs

Equivalent Ratios and Ratio Tables

Equivalent Ratios and Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

Rations and Operations: Real-World Math Challenge

Rations and Operations: Real-World Math Challenge

5th Grade - University

10 Qs

6th Gr Ch 5 Ratios and Proportions 2

6th Gr Ch 5 Ratios and Proportions 2

6th - 10th Grade

11 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

6th Grade Math Ratio Skills

6th Grade Math Ratio Skills

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Curtis Hickey

Used 15+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the following ratio problem: If a recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar, what is the ratio of flour to sugar?

3:2

2:3

2:2

1:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the equivalent ratio of 4:5.

6:7

8:10

10:12

2:3

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Use the ratio table to solve the following problem: A recipe calls for 3 cups of flour and 4 cups of sugar. If you want to double the recipe, how much flour and sugar will you need?

4 cups of flour and 6 cups of sugar

7 cups of flour and 9 cups of sugar

5 cups of flour and 7 cups of sugar

6 cups of flour and 8 cups of sugar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Apply ratio reasoning to solve the following problem: If 5 pounds of apples cost $10, how much would 8 pounds of apples cost?

$8

$25

$16

$12

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Interpret the ratio language in the following problem: If the ratio of boys to girls in a class is 3:5, and there are 24 students in the class, how many boys are there?

20

18

9

15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the ratios 2:3 and 4:6. Are they equivalent?

Maybe

Yes

Not sure

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the following ratio problem: If a car travels 180 miles in 3 hours, what is the ratio of miles to hours?

90 miles per hour

60 miles per hour

120 miles per hour

30 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?